Strata dokumentov

Stretnutia, názory, odkazy...
Používateľov profilový obrázok
jojo
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 13 Máj 2013, 09:17
Predkovia z oblasti: Osvald - Kunešov(Kremnica), Padúch - Štefultov(Banská Štiavnica), Polák - Ružomberok,Trstenský-Trstená-

Ahojte,

z nedavnej vlastnej skusnosti by som Vam chcel vsetkym na forach poradit, aby ste si zalohovali vsetko co mate aj viac krat. Ja som o svoje dlhorocne data pri badani genealogie prisiel. Boli na externom zaloznom disku a sú fuč. Este je posledna zachrana Praha kde by mi mali dat vediet ci rozbehaju HDD alebo nie. Mozem začat odznova :cry:
Používateľov profilový obrázok
jojo
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 13 Máj 2013, 09:17
Predkovia z oblasti: Osvald - Kunešov(Kremnica), Padúch - Štefultov(Banská Štiavnica), Polák - Ružomberok,Trstenský-Trstená-

Tak dnes mi volali z Prahy, ze mi zachranili 100 percent disku, tak to sa mi po tom telefonate ulavilo :P
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

jojo napísal: 10 Apr 2019, 15:52 Tak dnes mi volali z Prahy, ze mi zachranili 100 percent disku, tak to sa mi po tom telefonate ulavilo :P
Supeeer! Pre zaujímavosť - cena?
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Práve pre takéto prípady si zálohujem tie najdôležitejšie veci z externého disku aj na optické médiá. Napriek ich celkovému ústupu a nevýhodám majú niektoré jedinečné výhody, ktoré nemajú bežne dostupnú alternatívu. Mne sa všetky genealogické dáta zmestia na jedno BD-R (22GB), ale keď nemáte BD mechaniku a stačí vám DVD, tak vám môžem odporučiť DVD typu M-Disc, alebo Data Tresor Disc. Inak je veľmi dobré je aj DVD-RAM, kde sa dá dopisovať. Klasické BD, či DVD má výhodu, že je to tzv. WORM médium, teda čo tam zapíšete sa nedá vymazať. Teda žiaden vírus, náhodné vymazanie, ransomware a pod. Takisto nehrozí zlyhanie elektroniky, poškodenie výbojom. V neposlednom rade môžete použiť postup "odložím a zabudnem". Takéto zálohy odporúčam vytvoriť dvojmo a jednu časť odložiť fyzicky mimo (napr. na chatu, do garáže, do pivnice).

Inak samozrejme, existuje cloud, ale to som sem nechcel miešať. Navyše cloud nepovažujem za najbezstarostnejšie riešenie, kde sa dá použiť prístup "odložím a zabudnem" (neviem si predstaviť, že by som si teraz spomenul na nejaký cloud, kde som niečo nahral v roku 2006, ako keď som nedávno jednoducho vytiahol z krabice DVD-RAM z rovnakého roku).
Používateľov profilový obrázok
jojo
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 13 Máj 2013, 09:17
Predkovia z oblasti: Osvald - Kunešov(Kremnica), Padúch - Štefultov(Banská Štiavnica), Polák - Ružomberok,Trstenský-Trstená-

duros napísal: 10 Apr 2019, 17:24
jojo napísal: 10 Apr 2019, 15:52 Tak dnes mi volali z Prahy, ze mi zachranili 100 percent disku, tak to sa mi po tom telefonate ulavilo :P
Supeeer! Pre zaujímavosť - cena?

No dufam ze to bude tych 100 ako tvrdia,
co sa tyka ceny tak rychla zachrana dat do 14 dni je 8500 cz s dph, a druha moznost ktoru som vyuzil je do dvoch mesiacov 6700 s dph , za 100 perc. zachranenych dat, t.j. ak zachrania 50 perc. tak polka 3350cz napriklad. No aspon budem vediet ze si data rozhodim aj na viac medii.
Používateľov profilový obrázok
jojo
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 13 Máj 2013, 09:17
Predkovia z oblasti: Osvald - Kunešov(Kremnica), Padúch - Štefultov(Banská Štiavnica), Polák - Ružomberok,Trstenský-Trstená-

david napísal: 10 Apr 2019, 19:30 Práve pre takéto prípady si zálohujem tie najdôležitejšie veci z externého disku aj na optické médiá. Napriek ich celkovému ústupu a nevýhodám majú niektoré jedinečné výhody, ktoré nemajú bežne dostupnú alternatívu. Mne sa všetky genealogické dáta zmestia na jedno BD-R (22GB), ale keď nemáte BD mechaniku a stačí vám DVD, tak vám môžem odporučiť DVD typu M-Disc, alebo Data Tresor Disc. Inak je veľmi dobré je aj DVD-RAM, kde sa dá dopisovať. Klasické BD, či DVD má výhodu, že je to tzv. WORM médium, teda čo tam zapíšete sa nedá vymazať. Teda žiaden vírus, náhodné vymazanie, ransomware a pod. Takisto nehrozí zlyhanie elektroniky, poškodenie výbojom. V neposlednom rade môžete použiť postup "odložím a zabudnem". Takéto zálohy odporúčam vytvoriť dvojmo a jednu časť odložiť fyzicky mimo (napr. na chatu, do garáže, do pivnice).

Inak samozrejme, existuje cloud, ale to som sem nechcel miešať. Navyše cloud nepovažujem za najbezstarostnejšie riešenie, kde sa dá použiť prístup "odložím a zabudnem" (neviem si predstaviť, že by som si teraz spomenul na nejaký cloud, kde som niečo nahral v roku 2006, ako keď som nedávno jednoducho vytiahol z krabice DVD-RAM z rovnakého roku).
kolega mi odporucil cloud, tiez ale dalsi známi ma synovca v googli v schwayz... a neodporuca, vsetko co je uz na verejnych diskoch, aj ked niesu pristupne verejnosti, tak samotna spolocnost ma prehlad o Vas ako vy sami :lol: ... Urcite to napalim na DVD, BD, nemam citacku ani v okoli nikoho nepoznam. , a este dokupim dalsi sdd pravdepodobne. :?
Napísať odpoveď