Strata občianstva

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
Obsivan
Člen
Člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 18 Máj 2013, 10:38
Predkovia z oblasti: Terchova, Teplička nad Váhom, Gbeľany, Bela, Mojš, Riečnica

Zdravím,

Stretli ste sa už niekedy so stratou občianstva ako v prílohe? Vie mi niekto poradiť či v nejakom archíve ešte existujú uvedené záznamy? Viem že takto stratilo občianstvo Nemecke obyvateľstvo po druhej svetovej vojne na území Slovenska, ale táto osoba bola Slovákom...
a.jpg
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím,
rozhodnutia z Povereníctva vnútra by som hľadal buď v SNA alebo v ÚPN v Bratislave. Nemal dotyčný napr. manželku z inej krajiny, resp. neprekročil ilegálne hranice? Čo rodičia, nemohli si zmeniť občianstvo oni?
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Z poznámky sa odrazím od dátumu 17. február 1950 a straty československého štátneho občianstva. Spolu mi to musí dať výslednicu nejakého vtedy platného zákona. Mne z toho vychádza Zákon na ochranu ľudovodemokratickej republiky č. 231/1948 Zb. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... 81024.html

Časová verzia predpisu účinná od 24.10.1948 do 31.07.1950, pasuje. Následne si vyhľadám príslušný paragraf, ktorý obsahuje stratu štátneho občianstva, čo je § 53, (1) a (2). Odsúdený bol pre niektorý zločin uvedený v § 1,5, 10, 11, 39 a 40 (pozri jednotlivé paragrafy).
V poznámke si ďalej zistím skratku "JNV" - Jednotný národný výbor v Nitre a značku "216". Zadám do vyhľadávača, výsledok je tu: https://www.minv.sk/swift_data/source/v ... 0Nitre.pdf .
Pre Vás bude zaujímavý kód 3.3.4. - „Zväčša sú to písomnosti zaradené pod numerickými znakmi: 216 –osvedčenia o československom štátnom občianstve“. Pod kódom 3.5.1. máte napísané, kde je umiestnený archívny fond, časový rozsah 1949 - 1954, kuk na kód 3.4.1. podmienky prístupu.
Používateľov profilový obrázok
Obsivan
Člen
Člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 18 Máj 2013, 10:38
Predkovia z oblasti: Terchova, Teplička nad Váhom, Gbeľany, Bela, Mojš, Riečnica

Ďakujem za odbornú pomoc :)
Napísať odpoveď