Kde hľadať rozhodnutie/dokument o pridelení priezviska?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
PROKI
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 19 Jún 2019, 21:06
Predkovia z oblasti: okres Banská Štiavnica

Dobrý deň,
prosím o radu v prípade udelenia priezviska nemanželskému dieťaťu(môjmu pradedovi). Matka Maria Stjetka, slúžka u rod. Francisca Prokescha a jeho manželky Anny rodenej Mendik, ktorí boli bezdetní. Anna Prokesch(rod. Mendik) bola zároveň dieťaťu krstnou matkou. Dieťa - syn Joannes Stjetka, otec neuvedený, dostal v roku 1881 rozhodnutím "19232/1881" priezvisko Prokesch.
Chcel by som sa dopátrať k uvedenému dokumentu/rozhodnutiu a následne dôvodu, z akého bolo priezvisko udelené.
Ďakujem
Prílohy
krst jána stjetku prokesa.png
krst jána stjetku prokesa2.png
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
možno Vám neodpoviem tak, ako by ste čakali, no zároveň Vás posuniem v ďalšom pátraní. Takéto staré rozhodnutia Ministerstva vnútra zrejme nie sú zachované, a tak si nemyslím, že pôvodný dokument nájdete. Nie je to však pre Váš prípad potrebné. V kolónke s poznámkami je uvedené, že František Prokeš starší písomne doznal otcovstvo dieťaťa, vďaka čomu bolo vydané rozhodnutie Ministerstva vnútra č. 19232/1881, ktorým sa povolila zmena priezviska. To znamená, že dieťa si zmenilo priezvisko podľa biologického otca. V minulosti sa takéto prípady stávali. Manželka o tom zrejme vedela, preto sa dieťaťu stala krstnou mamou, aby sa mohli podieľať na výchove dieťaťa.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
PROKI
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 19 Jún 2019, 21:06
Predkovia z oblasti: okres Banská Štiavnica

Ďakujem za odpoveď.
Preklad v poznámke uvedeného som čiastočne zvládol, takže priznanie otcovstva som predpokladal. Po rozhodnutí/dokumente pátram hlavne pretože údajný otec, ktorý dal dieťaťu priezvisko, mal v čase jeho počatia 63 rokov. Takže skutočné otcovstvo nie je síce vylúčené, ale dosť nepravdepodobné. Matka dieťaťa - Joannesa porodila 11 mesiacov predtým ďalšieho syna menom Franciscus, ktorému bola Anna Prokesch tiež krstnou matkou, ale dieťa po 12 dňoch umrelo. Neviem či predpokladať, že starý manželský pár, ktorý bol bezdetný, chcel takýmto spôsobom prísť k potomkovi/dedičovi... Žeby 20 ročná žena, ktorá u nich slúžila, spala s 63 ročným dedom, aby im dopriala potomka? Dúfal som, že v rozhodnutí by mohlo byť uvedené niečo bližšie, ako napr. dôvody osvojenia a pod..
Po 7 rokoch sa Márii - matke vyššie uvedených dvoch synov narodil ďalší syn, znovu menom Franciscus, ten už však Prokeschom osvojený nebol a ani jeho manželka Anna mu nebola krstnou matkou.
V zápisoch v modlitebnej knižke Joannes Stjetka/Prokesch svoju matku uvádza ako "Prokesch", čo je samozrejme vylúčené, lebo starý Franciscus Prokesch sa nerozviedol a umrel skôr ako jeho manželka a Annu Prokesch len "krstná matka" - bez priezviska. Je to celé dosť divné, tiež z dôvodu, že uznanie otcovstva sa udialo až po 6 rokoch od narodenia.
Ak by sa aspoň okrajovo potvrdilo biologické otcovstvo Francisca Prokescha, malo by zmysel pátrať ďalej v jeho rodokmeni - až na Morave. Bez toho, to nemá žiadny zmysel.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

PROKI napísal: 20 Jún 2019, 11:23 Ďakujem za odpoveď.
Preklad v poznámke uvedeného som čiastočne zvládol, takže priznanie otcovstva som predpokladal. Po rozhodnutí/dokumente pátram hlavne pretože údajný otec, ktorý dal dieťaťu priezvisko, mal v čase jeho počatia 63 rokov. Takže skutočné otcovstvo nie je síce vylúčené, ale dosť nepravdepodobné. Matka dieťaťa - Joannesa porodila 11 mesiacov predtým ďalšieho syna menom Franciscus, ktorému bola Anna Prokesch tiež krstnou matkou, ale dieťa po 12 dňoch umrelo. Neviem či predpokladať, že starý manželský pár, ktorý bol bezdetný, chcel takýmto spôsobom prísť k potomkovi/dedičovi... Žeby 20 ročná žena, ktorá u nich slúžila, spala s 63 ročným dedom, aby im dopriala potomka? Dúfal som, že v rozhodnutí by mohlo byť uvedené niečo bližšie, ako napr. dôvody osvojenia a pod..
Po 7 rokoch sa Márii - matke vyššie uvedených dvoch synov narodil ďalší syn, znovu menom Franciscus, ten už však Prokeschom osvojený nebol a ani jeho manželka Anna mu nebola krstnou matkou.
V zápisoch v modlitebnej knižke Joannes Stjetka/Prokesch svoju matku uvádza ako "Prokesch", čo je samozrejme vylúčené, lebo starý Franciscus Prokesch sa nerozviedol a umrel skôr ako jeho manželka a Annu Prokesch len "krstná matka" - bez priezviska. Je to celé dosť divné, tiež z dôvodu, že uznanie otcovstva sa udialo až po 6 rokoch od narodenia.
Ak by sa aspoň okrajovo potvrdilo biologické otcovstvo Francisca Prokescha, malo by zmysel pátrať ďalej v jeho rodokmeni - až na Morave. Bez toho, to nemá žiadny zmysel.
Rozumiem Vašim dôvodom pre pokračovanie pátrania. Skúste teda napísať do Maďarského národného archívu v Budapešti, možno vám budú vedieť poradiť. Tu je ich e-mail: info@mnl.gov.hu, so mnou komunikovali aj po anglicky. Zároveň Vám však napíšem svoj názor. V poznámke sa nehovorí nič o osvojení dieťaťa (v zmysle adopcie), je tam len poznámka o tom, že uznal, že je biologickým otcom. Nie som si úplne istý, prečo by to robil a prečo by si s manželkou jednoducho dieťatko neosvojili v prípade, že by z neho chceli spraviť dediča. Každopádne, ak sa niečo zaujímavé dozviete, určite nám o tom dajte vedieť ;)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
PROKI
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 19 Jún 2019, 21:06
Predkovia z oblasti: okres Banská Štiavnica

Ešte raz ďakujem.
S pozdravom
Peter Prokeš
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ja by som k tomu len dodal, že toto je ideálny prípad pre genetickú genealógiu (DNA test). Ak by ste našli ďalšieho priameho potomka z rodu Prokeš žijúceho napr. na tej Morave, a vaša a jeho Y-DNA by sa ne/zhodovala, tak to máte vyriešené. Osobne by som išiel skôr touto cestou...
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

david napísal: 20 Jún 2019, 16:49 Ja by som k tomu len dodal, že toto je ideálny prípad pre genetickú genealógiu (DNA test). Ak by ste našli ďalšieho priameho potomka z rodu Prokeš žijúceho napr. na tej Morave, a vaša a jeho Y-DNA by sa ne/zhodovala, tak to máte vyriešené. Osobne by som išiel skôr touto cestou...
S týmto mi ostáva len súhlasiť. Zároveň Vám odporúčam, aby ste sa prihlásili cez facebook do skupiny Genetická genealogie (link https://www.facebook.com/groups/geneticka.genealogie/). Administrátori skupiny sa venujú výskumu Y-chromozómu obyvateľov Moravy, a tak je možné, že by Vám základný Y-test spravili aj lacnejšie ako štandardné laboratóriá. Zároveň by Vaše výsledky porovnali s ostatnými výsledkami (a nikdy neviete, či medzi nimi nebude aj niekto z Prokešovcov).
S pozdravom
Patrik Zakarovský
PROKI
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 19 Jún 2019, 21:06
Predkovia z oblasti: okres Banská Štiavnica

Sú to možnosti... Vedeli by ste mi poradiť najjednoduchšiu cestu preskúmania rodokmeňa v ČR? Tu na Slovensku mi výrazne pomohlo familysearch + miestne archívy. Franciscus Prokesch sa narodil cca 1812 a zistiť potenciálneho žijúceho príbuzného asi nebude také jednoduché ako slovenská časť. Tú sa mi podarilo preskúmať po všetkých líniách až na prelom 18. a 19. storočia. Mám genetický test u Myheritage, dal by sa na to použiť?
Vďaka
Prokeš
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Viete, kde presne, alebo aspoň približne sa František Prokeš narodil? Aký test DNA ste si u MyHeritage objednali? Ide o test Y-chromozomálnej DNA, alebo mitochondriálnej DNA, alebo autozomálnej DNA? Výsledky totiž nezávisia od toho, u akej firmy ste si ich objednali, ale od toho, aký typ testu ste si spravili. Rovnako, objednávali ste len nejakú základnú, alebo pokročilejšiu verziu?
Vyhľadať príbuzných v Čechách môžete tak, že spracujete rodokmeň Prokešovcov a následne sa skúsite spýtať v najväčšej česko-slovenskej genealogickej skupine (link: https://www.facebook.com/groups/genealogieczsk/) či niekto z dotyčných nepozná jeho príbuzných. Povedal by som, že úspešnosť je v takomto prípade pomerne dobrá. Ak z akýchkoľvek dôvodov nechcete byť Vy osobne tým, kto vydá túto výzvu, pokojne mi napíšte súkromnú správu a ja Vám s tým pomôžem ;)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
PROKI
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 19 Jún 2019, 21:06
Predkovia z oblasti: okres Banská Štiavnica

V matrikách je pri mene František Prokesch sa uvádzaný pôvod Ratsichi/Račice(?) pri Kroměříži, alebo samotný Kroměříž/Kremzír/Kremsier. Test DNA, ktorý mám, je test autozomálnej DNA. Verzia bude asi základná, pretože som platil najnižšiu možnú cenu :D Manželka Frantiska Prokescha mala podľa rodinných informácií pochádzať z Viedne. Zo záznamov dedukujem, že v našich končinách dostal pôdu ako bývalý vojak. Aspoň sa teda domnievam na základe môjho chabého prekladu poznámok zo záznamov v matrikách(prílohy).
Určite využijem skupinu, ktorú ste mi odporučili.
Ďakujem
Prokeš
Napísať odpoveď