Capellano

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Zdravim, viete mi niekto povedat, aku funkciu zastaval "capellano". Nasla som zaznam tykajuci sa mojho predka, v rokoch 1808-1810, v Banovciach nad Bebravou. Predpokladam, ze sa jedna o kaplana - fararovho pomocnika, ale nie som si tym ista, kedze tento moj praprapradedo bol sice katolik, ale zenaty a mal pat deti. O cirkevnej hierarchii nic neviem. Dakujem, Martina
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Áno, ide o kaplána. Na základe čoho však túto osobu stotožňujete so svojím ženatým predkom?
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Samozrejme, neviem urcite ci sa jedna o toho isteho cloveka. Ale v Banovskej matrike ziadna dalsia rodina Novotnych v tomto obdobi nebola. Iba Antonius Novotny, zenaty s Annou Komenda (zatial nemam overenych ani ich rodicov, ani som nenasla sobas). Traja synovia sa im narodili v Dubnici v r. 1798, 1800 a 1803, potom sa prestahovali do Banoviec kde mali Johanesa *1806-+1807 a Stephana v r.1810. Ked som listovala Banovske umrtne matriky, nasla som tam v troch rokoch po sebe 1808-1810 zapis "capellano Antonius Novotny", a v matrike krstov je zapisany uz od augusta 1804. Od roku 1811 uz bol kaplanom iny clovek. Zatial som sa docitala po rok 1815, (hladam umrtia rodiny Novotny) a ziadne dalsie umrtie som nenasla. Ten ich posledny syn sa v Banovciach neskor aj ozenil. Takze bud je to nejaka funkcia, ktoru mohol vykonavat aj zenaty, alebo je to zhoda mien, a to sa mi zda prilis velka nahoda (mozno stryko??). Prvi traja synovia mali "preosvietenych" krstnych rodicov (Franciscus Partis a Catharina Novotni), takze asi neboli z uplne najnizsej vrstvy. Zdravim, Martina
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Novotný je dosť frekventované priezvisko v Čechách a na Morave, odkiaľ bolo na panstvá Illešházyovcov (ktorí sami mali majetky aj na Morave) a Zayovcov dosť blízko. Keďže som sa s týmto priezviskom stretol viackrát na uvedených panstvách, vyslovil som predošlú pochybnosť a dovolím si tvrdiť, že to nebude ten istý. Jednak len tak námatkou niektoré indexy s uvedeným priezviskom v okolí BN v 18. storočí (teda ešte pred príchodom toho Vášho), no v skutočnosti je ich viac: https://www.familysearch.org/search/rec ... year0=1700
Druhak predsa len - kaplán bol kaplán a až do 2. lateránskeho koncilu, kde bolo povolené vysvätiť za diakona ženatého muža, platil v uvedenom období prísny celibát pre všetkých RK kňazov.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

MartinaS napísal: 23 Okt 2019, 14:36 Samozrejme, neviem urcite ci sa jedna o toho isteho cloveka. Ale v Banovskej matrike ziadna dalsia rodina Novotnych v tomto obdobi nebola.
To že niekto bol v Bánovciach kaplánom zďaleka neznamená, že sa tam narodil, alebo tam žila nejaká jeho rodina. Bolo (a je) skôr zriedkavé, aby kňaz pôsobil vo svojom rodisku.

Laco
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Dakujem za komentare. Asi som sa nepresne vyjadrila - nevedala som, co znamena capellano. Teraz je mi jasne, ze je to Kaplan, tj. nemohol byt zenaty, tj. nejedna sa o mojho priameho predka Antona Novotneho, manzela Anny Komenda. Budem hladat dalej. Novotnych je vela, ale niektori z nich sa podozrivo casto stretavaju v tom istom case a na tych istych miestach - takze predpokladam ze mali nejaku vzajomnu vazbu. Myslim ze ked budem dalej patrat tymto smerom, nakoniec sa dopracujem k nejakemu vysledku. Martina
Napísať odpoveď