povod priezviska Galbavy a Hóz

Hladanie priezviska
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Dobry den,
vedel by mi niekto vysvetlit povod priezvisk Galbavy (v starsich zapisoch aj ako Galbo, resp. Kalbavy) a a Hóz (Hos)?
Myslite, ze Galbavy moze vychadzat z vlastnosti nešikovný? Alebo skor druhy vyznam slova - lavoruky?
S priezviskom Hóz si vôbec neviem dat rady.
Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
jojo
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 13 Máj 2013, 09:17
Predkovia z oblasti: Osvald - Kunešov(Kremnica), Padúch - Štefultov(Banská Štiavnica), Polák - Ružomberok,Trstenský-Trstená-

Pekny den prajem, tak priezvisko Hóz, má rozne spodobovania Hosz, Hoss, Hoosz. Ja mam v rodostrome predkov s priezvisko m Hoosz, zalezi aj na matrikarovi ako to zapisaoval, jeho potomok je už Hósz. Pochadzajú zo Štefultova pri Banskej Štiavnici.
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Dobry den,
dakujem za odpoved. Moja vetva je z Velkych Levar, kde ich je dodnes najviac. Mam ich zdokumentovanych od zaciatku 18. storocia, v supise z 1592 sa este nenachadzaju. Vy ich mate na strednom Slovensku zdokumentovanych od akeho obdobia?
A neviete nahodou, akuý je vyznam tohto priezviska?

PS: Ja som si spisala vsetky podoby zapisu tohto mena, za tych 250 rokov som ich naratala 8 :-)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4978
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Galbavý je zrejmý prezývkový pôvod priezviska: https://slovnik.juls.savba.sk/?w=galbav ... cs&d=psken#
Hóz - budem iba špekulovať. V maďarčine je "hoz" sloveso vo význame nosiť, teda by mohlo ísť pôvodne o nosiča. Ak však vezmeme do úvahy latinské "hos", to je doslovne v preklade "toho", čiže ako "syn toho (človeka)". Sú to iba domnienky.
koralia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 08 Apr 2020, 15:14

Dakujem za odpoved. Ak spravne predpokladam, ustna tradicia v rodine je asi spolahlivejsia ako zapis roznych matrikarov, takze to bude asi skor ten madarsky nosic,kedze rodina sa vola Hózova so z.
Napísať odpoveď