svadba mimo rodiska oboch manželov?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Peter Tollarovič
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 31 Máj 2019, 23:49
Predkovia z oblasti: Trnava

Ak som správne pochopil prvý záznam z roku 1790 - svadba v Báhoni, strana 22:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

ide o sobáš dvoch ľudí zo Suchej nad Parnou v Báhoni? ani jeden nie je odtiaľ?
Zdá sa mi to zvláštne. Vďaka za pomoc
baron
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

Peter Tollarovič napísal: 11 Apr 2023, 20:00 Ak som správne pochopil prvý záznam z roku 1790 - svadba v Báhoni, strana 22:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

ide o sobáš dvoch ľudí zo Suchej nad Parnou v Báhoni? ani jeden nie je odtiaľ?
Zdá sa mi to zvláštne. Vďaka za pomoc
Cum indultu et consensu Domini Parochi Szuhensis copulati sunt Parochiani Szuhenses.

So zvolením a súhlasom pána farára zo Suchej sa zosobášili farníci zo Suchej. Nejaký dôvod na to bol, i keď sa o tom nepíše. Nič výnimočné, hoci zriedkavé.

baron
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3273
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
prvý záznam je svadba Štefana Raslíka z Budmeríc a Heleny Stojkovičovej z Báhoňa.
Svadba sa mohla konať mimo rodiska oboch snúbencov. Spravidla sa konala v mieste bydliska nevesty pred sobášom, tzn. ak sa nevesta kamkoľvek presťahovala, tak sobáš bol spravidla tam a nie v jej rodisku.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
baron
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

patricius95 napísal: 11 Apr 2023, 21:46 Dobrý deň,
prvý záznam je svadba Štefana Raslíka z Budmeríc a Heleny Stojkovičovej z Báhoňa.
Svadba sa mohla konať mimo rodiska oboch snúbencov. Spravidla sa konala v mieste bydliska nevesty pred sobášom, tzn. ak sa nevesta kamkoľvek presťahovala, tak sobáš bol spravidla tam a nie v jej rodisku.
Dobrý deň,
autor príspevku mal na mysli rok 1790, teda 7. záznam zhora.

baron
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3273
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Moja chyba, prehliadol som to, že rok 1790. rok začína až nižšie. Naozaj sa tam píše, že snúbenci dostali licenciu od domovského farára zo Suchej. Zrejme mali nejaký špeciálny vzťah k tomu kostolu alebo k tej obci - možno sa tam spoznali na nejakej zábave...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 238
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Môže byť viacej dôvodov:
Sama mám skúsenosť, že moji predkovia sa zosobášili v Moste pri BA, ona bola z farnosti Šamorín a on z farnosti Tomášov. Nevesta pracovala ako slúžka v Moste a tam sa zosobášili, napriek tomu, že tam potom ani nežili.
Je možné, že napr. pastieri, sluhovia a slúžky boli viazaný na aktuálnu prácu v čase sobáša a museli byť k dispozícii zamestnávateľovi.

Iný príklad, neveste zomrel otec, jej matka sa znova vydala a presťahovala aj s deťmi z prvého manželstva do obce (vedľajšej farnosti) druhého manžela. A tam sa jej dcéra potom vydávala a nie v pôvodnej obci.
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Aj ja mám skúsenosť, že manželia sa narodili v tom istom meste, ale zobrali sa na opačnom konci dnešného Slovenska a nemali tam žiadne väzby... nič ojedinelé iba raritné
Peter Tollarovič
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 31 Máj 2019, 23:49
Predkovia z oblasti: Trnava

Ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede!
Napísať odpoveď