pátranie v maďarských archívoch

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Jakub Smutný
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 03 Dec 2022, 10:08

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, ako by som sa mohol skontaktovať buď s maďarským národným archívom, prípadne novohradským župným archívom. Rád by som totiž zistil viac o rode Ďurkovič/Ďurikovič, ktorý sídlil v Novohradskej župe. Moja stopa končí v roku 1796 Michaelom Ďurkovičom (niekedy aj Ďurikovičom), údajne z Lučenca. V Lučenci som po ňom stopu nenašiel, zistil som však, že v 18.stor. tu sídlila vetva šľachtického rodu Ďurikovič (Gyurikovics). Túto informáciu som zistil vďaka portálu Arcanum. V matrikách však ani po "mojom" Ďurkovičovi, ani po tomto šľachtickom rode nie sú žiadne zmienky. Chcel by som teda vedieť, ako sa Nagy Iván (autor publikácie, z ktorej pochádzajú informácie na Arcane) dostal k informáciám o tomto rode. Skúšal som pátrať v archíve v Lučenci, ale zistil som viac-menej len to, čo som už vedel. Preto mi asi neostáva iné, len sa obrátiť na maďarské archívy.

link na Arcanum: https://www.arcanum.com/hu/online-kiadv ... UwMGUxZCJ9

Ďakujem, s pozdravom Jakub Smutný
Napísať odpoveď