Pôvod priezviska Kotrán

Hladanie priezviska
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Dobrý deň,

vedeli by ste ma niekto nasmerovať s pôvodom priezviska Kotrán?

Dostala sa ku mne informácia, že má francúzsky pôvod, ale zatiaľ si to neviem nijako overiť.

Mne to znie teda viac maďarsky... Ale celosvetový výskyt je dosť malý, takže ťažko povedať:

https://forebears.io/surnames/kotran

https://forebears.io/surnames/cotran

Ešte mi napadlo, že by to mohlo vzniknúť obmenou priezviska Kortán?

Ako môžete vidieť, tak na Slovensku je toto priezvisko naozaj zriedkavé

Vopred Vám ďakujem za akúkoľvek pomoc :ugeek:
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Preposielam odpoveď z JÚĽŠ od p. Valentovej:
p. Valentová, JÚĽŠ napísal: Priezvisko Kotrán má u nás len 10 rodín, z toho 7 v Košiciach. Ide evidentne o zriedkavé a nejasné priezvisko. Mohlo by ísť aj priezvisko Kotlán (s prešmyčkou r – l), ktoré sa vykladá z čes. slovesa kotlat s významom „hĺbiť“ alebo zo slov. slova kotlár „výroba kotlov“. Mohlo by mať aj rovnaký pôvod ako poľské priezviská Kotra, Kotras, Kotrus, ktoré sa vykladajú buď od poľského slova kotara s významom „záves“ alebo od nemeckého osobného mena Kotter, Kotar, príp. od slova kotar s významom „neplodný“. Medzi francúzskymi priezviskami som ho nenašla. V tomto prípade by bolo dobré zistiť v matrikách staršie podoby tohto priezviska, urobiť genealogický výskum.
korusun
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 23 Jan 2024, 21:16

Fényes Elek vie aj o usadlosti s názvom "Kotrány" v okrese Mihalovce
Fényes Elek: Az ausztriai birodalom statistikája és földrajzi leirása (Pest, 1857) s. 350.

Alebo by mohlo etymologicky súvisieť s maďarským slovom "kátrány" (decht)?
(Pôvodne arabské slovo "katran" sa do maďarčiny dostalo z osmanskej turečtiny.)
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Veľmi zaujímavá úvaha, som zvedavý, či sa potvrdí.

Pretože časť rodiny žije na južnom Slovensku a hovoria po maďarsky, takže by to dávalo zmysel.

Ale musím to najprv všetko dôkladne preskúmať.
Napísať odpoveď