Matriky farnosti Čabiny ( okr. ML )

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Anna Theresia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Dobrý deň.

Vďaka autorovi za skvelý najnovší článok a za prehľadnú tabuľku.

https://www.geni.sk/greckokatolicke-mat ... 88XTSBEvGk

Rada by som sa v súvislosti s témou spýtala tu na fóre ešte pred kontaktovaním ŠA v Prešove:
V " Súpise zachovaných a zničených gréckokatolíckych matrík " v článku je uvedené, že matriky vo farnosti ( Vyšné ) Čabiny ( okr. ML ) sú vedené od r. 1799 a v ďalšom stĺpčeku, že žiadna nechýba. Znamená to, že v ŠA v Prešove sa nachádzajú ich kompletné záznamy? Resp.: Máte podrobnejšie informácie, z ktorých konkrétnych rokov sú v ŠA dostupné matriky z tejto farnosti?
Pretože na FS sú prístupné len roky :

https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Z priloženého linku som sa tiež dozvedela, že mladšie záznamy sú vlastne naskenované druhopisy z rokov 1882 - 1895; a navyše po r. 1882 nasleduje hneď rok 1885. Potrebovala by som nahliadnuť práve do rokov okolo r. 1882 ( prioritne v matrike pokrstených ), ktoré chýbajú...

Má, prosím, niekto z tu prítomných kolegov nejaké poznatky, či sa záznamy z týchto rokov ( okolo r. 1875 do r. 1885, príp. ešte o niečo staršie sobášne zápisy ) nachádzajú v ŠA v Prešove, alebo na FS sú zverejnené všetky zachované matriky z gréckokatolíckej farnosti ( Vyšné ) Čabiny a podľa posledného stĺpca v článku ani nie je nádej na existenciu záznamov napr. zo spomínaného obdobia?

Ďakujem za váš čas a prípadné odpovede.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
v rámci svojho článku som sa venoval najstarším matrikám z jednotlivých farností. V prípade takých farností, kde sa najstaršia matrika zachovala, som nepátral po tom, či nejaká mladšia matrika nechýba - bolo by to veľmi náročné na spracovanie. Chýbajúca matrika za r. 1830-1881 sa môže teoreticky nachádzať na príslušnom gréckokatolíckom farskom úrade - šanca je však podľa mňa mizivá. V ŠA Prešov boli kompletne nafotené všetky zachované druhopisy od r. 1860, takže si rovnako nemyslím, že by Vám v tomto smere návšteva Štátneho archívu v Prešove pomohla.
Staršie druhopisy (z r. 1821-1881) sa nachádzajú v Štátnom archíve v maďarskom mestečku Sátoáljaújhely. Pravdepodobne ako v prípade iných farností, nebudú úplne kompletné, no mohli by pomôcť vo Vašom výskume. Riaditeľ údajne komunikuje nemecky a maďarsky: https://mnl.gov.hu/mnl/bazml/satoraljau ... okleveltar

Nepíšete, čo konkrétne hľadáte, no teoreticky by ste práve jeden chýbajúci údaj v danom období vedeli preskočiť - buď zistením rodičov dieťaťa narodeného v r. 1882 z jeho sobášneho záznamu, resp. z úmrtného záznamu. Ak napíšete viac detailov, možno budeme schopní pomôcť.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Anna Theresia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Ďakujem veľmi pekne za Vašu ochotu a všetky informácie, ktoré ste v odpovedi poskytli, najmä o spomínaných starších druhopisoch ( r. 1821 - 1881 ). Pomohli ste mi.
Napísať odpoveď