VYRIEŠENÉ Zápis v matrike "obiit"

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Gitane
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Mar 2024, 15:59

Dobrý deň. Vedeli by ste mi prosím poradiť a vysvetliť zápis v matrike?
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... ction=view
Záznam č. 66. z 20.júna 1889 - Pál Péter Breznyanszky. Pod menom je napísané 13.gen. , čo to prosím znamená?
Najviac ma však trápi posledný zápis, dopísaný neskôr. Vidím to prečítať ako "bbüt:" 9.X.1938 Všimla som si že na tomto mieste býva časový údaj s krížikom znamenajúci zrejme dátum úmrtia dotyčného (tak ako je to v zázname nižšie). Tu však krížik nieje. Je tam však ešte slovo, ktoré som prečítala ako "Suicida" = samovražda. Čítam a vysvetľujem si to správne?
Naposledy upravil/-a Gitane v 12 Mar 2024, 06:34, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

To slovo je obiit: https://en.wiktionary.org/wiki/obiit#Latin vo význame zomrel. Suicida čítate a prekladáte správne.
Gitane
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Mar 2024, 15:59

Ďakujem
Gitane
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Mar 2024, 15:59

A k tej 13-ke. Bol zhodou okolností pravdepodobne 13-te dieťa (ak som dobre pátrala). Môže to byt ono?
baron
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

Gitane napísal: 11 Mar 2024, 22:29 A k tej 13-ke. Bol zhodou okolností pravdepodobne 13-te dieťa (ak som dobre pátrala). Môže to byt ono?
Zdravím,
áno, 13. dieťa toho manželského páru.

baron
Napísať odpoveď