Dvojité priezvisko v matrike

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
bagatyr
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 15 Nov 2021, 12:36
Predkovia z oblasti: Topoľčany (Čeľadince, Nitrianska Streda), Gemer (Rožňava, Štitnik, Lipovník, Nižná Slaná), Orava (Istebné)
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať skúsenejších kolegov, v niektorých evanjelických matrikách z oravy som si všimol že hlavne muži majú uvedené dve priezviská. U žien je to celkom jasné, ale u mužov nie, napr. Ondrej Maťko-Haluška, jeho otec Ján Maťko-Haluška (Ev.A.v Istebné), manželka Katarína Maťko-Leško. Existujú nejaké pravidlá podľa čoho sa dáva druhé priezvisko?
Ďakujem za každú odpoveď.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
takéto pravidlo neexistuje. Druhé priezvisko, alias, či prídomok mohol ten-ktorý nositeľ dostať podľa matkinho priezviska, podľa chalupy, ako prezývku. Niekedy sa podarí jeho pôvod vypátrať, častokrát však ostáva bez dostatočného vysvetlenia...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ešte pár dalších možnosti na základe mojich skúseností, a to: prisťahovalec z ďaleka - všetky jeho deti používali alias vo forme názvu pôvodnej obce a to dokonca aj jeho ďalsie dve generácie. Často používali práve to nepravé priezvisko a málokedy použili obe mená s alias medzi nimi. Dôvod nepoznám, ich pôvodné priezvisko sa v danej farnosti u nikoho iného nevyskytlo, dokonca ani nikde na území dnešného Slovenska, takže nebolo treba rozlišovať dva cudzie rody s rovnakým priezviskom a dôvod mi zostáva neznámy.
Ďalší prîpad, dve nepríbuzné rodiny, žijúce ako želiari v jednom dome u gazdu - alias bolo podľa mena gazdu, ale vždy to bolo použité tak, že sa použil tvar: vlastné meno alias gazdovej meno a nikdy nie iba gazdové meno.
bagatyr
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 15 Nov 2021, 12:36
Predkovia z oblasti: Topoľčany (Čeľadince, Nitrianska Streda), Gemer (Rožňava, Štitnik, Lipovník, Nižná Slaná), Orava (Istebné)
Bydlisko: Bratislava

Dakujem za info :)
CedHor
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Apr 2024, 11:58
Predkovia z oblasti: Čičmany (Sinko, Daňo alias Gajdoš, Chupek alias Hudec/Minár, Peťko, Vrábel, Slezák, Račko), Šumiac (Ďuraj, Kamzik, Šulyok, Dudáš, Molet, Kapusňák, Matej(ko), Teplický)

Pátrám po předcích v Čičmanech (tedy v římskokatolické matrice) a s dvojitým příjmením nebo používáním jiného příjmení u každého záznamu se setkávám běžně. Vzhledem k tomu, že v 1. pol. 19. století nepsali většinou ani věky a rodičů novomanželů a když už, kolikrát ne přesně, u úmrtí se na věk nešlo spolehnout vůbec, čísla popisná také nepsali a vyskytuje se tam plno jmenovců, projíždím tam zápisy vylučovací metodou.

Je tam známé, že v jednom domu bydlely někdy i čtyři rodiny. Akorát se to těžko rekonstruuje bez čísel popisných. Jména po domu by mě nepřekvapila, ale pro náročnost jejich prokázání jsem to neřešil.

Mám tam narozené kolem r. 1800 Helenu Peťkovou Vrábelovou a Ondreje Račka Peťka. Druhé příjmení oba po matce. Helena měla nemanželskou dceru Alžbetu, která se vyskytuje skoro vždy jako Peťková, ale při narození je zapsaná jako Erza Vrabely (zachránil mě záznam o biřmování, kde jsou dvě Alžbety Peťkové s věkem) a u nějakého zápisu dokonce získala otčímovo příjmení Račko. Děti toho páru Ondrej a Helena se vyskytují zapsáni snad se všemi možnými kombinacemi obou příjmení každého z rodičů, jen občas jsou zapsaná obě. Peťko Vrábel se pak vyskytuje v matrice často - např. u někoho, koho bych tipoval na Helenina synovce, každopádně ještě o generaci později.

Někdy koncem 18. století si Juraj Sinko vzal Dorotu Slezákovou/Račkovou. Tam nemám zápisy o narození ani sňatku, ale alespoň úmrtí s věkem. U dětí je jednou Slezáková a jednou Račková. Tady původ příjmení netuším, v regnikolárním soupisu 1828 se vyskytuje Ján Slezák Račko, který by mohl být bratr (ale nenašel jsem jeho zápisy v matrikách) a dohledal jsem úmrtí Jána Slezáka r. 1805 ve věku 50 let, což by mohl být otec, ale matriky začínají 1788, což mi brání dořešit nejen tuto záhadu.

A jejich syn Jozef Sinko se později vyskytuje s aliasem Horni Huljak, který získal po své první manželce .

Občas se vyskytuje pořadí příjmení i naopak, tedy příjmení po otci až jako druhé.

Můj další badatelský problém je Ján Daňo alias Gajdoš a Katarína Chupeková alias Hudec/Minár, svatba 1859. Oba dva z Čičman, ale Daňo se tam nenarodil, Gajdoš ano, ale jeho matka není Daňová. A Kataríny se v tom obodobí narodily tři Chupekům a jedna Hudcovi. Gajdoš není časté příjmení a Daňo se tam skoro nevyskytovalo, takže kvůli častosti to není. Naopak Chupek/Chlpek je časté příjmení, ale jména matek aliasy nevysvětlují.

Takže přeji hodně štěstí a pevné nervy při dedukci, kdo je kdo a kde se vzal který alias.
Napísať odpoveď