rovnya

Našli ste v archívoch obec, oblasť, geografické označenie, ktoré neviete nájsť ani na Goolge mapách? Tu vám pomôžeme zistiť, čo to je.
luc
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 28 Okt 2012, 01:09

Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu. z matriky v Stropkove som si vypýtala sobášny list mojich praprastarých rodičov, kde je uvedený ženích Ján Bodnár, nar. 1889 Šandal. našla som ho matrikách narodených na family search, kde je uvedené miesto Boksa-Rovnya. našla som tam aj jeho brata Michala, nar. 1886 Tisinec, ktorý zomrel v r. 1887 Rovnya. neviem ale nikde zistiť čo je to "Rovnya". nehovorí to niekomu niečo? jeho rodičov som ale nenašla ani v okolitých dedinách a neviem ako pokračovať.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

S najvacsou pravdepodobnostou pojde o obec Rovne v Svidnickom okrese: https://maps.google.com/maps?q=Rovn%C3% ... a&t=m&z=13
Rovnako tak podla databazy nazvov obci SR: http://slovniky.korpus.sk/?w=rovna&s=ex ... 8&oe=utf-8
luc
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 28 Okt 2012, 01:09

ďakujem za odpoveď, ale tam nie sú :(
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

No ja som odpovedal na otazku Rovnya podla toho, co som vedel najst v nazvoch obci a na google maps.
Pokial ide o to, kde hladat predkov Jana Bodnara, hladal by som ako v Sandali, tak aj v Tisinci, ale najma v Baksi. Je mozne, ze Rovnya je nejaka byvala cast Bakse.
luc
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 28 Okt 2012, 01:09

už som tam hladala, postupne prezerám okolité dediny, však niekde musia byť :) pravdepodobne to bude niečo čo už neexistuje alebo to bolo dávno premenované, nič to nehovorí ani kolegyni, ktorá odtiaľ pochádza.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Jedine, co sa mi vo vyhladavaci objavilo, bolo spojenie slova Rovnya so slovickom puszta v suvislosti s obcou Šandal. Ja by som to skusila aj tam, snad ako poslednu moznost......
Rimski katolici patrili pod farnost Radoma, grekokatolici pod farnost Bokša....
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

K hľadaniu pôvodu Vašich 3xprarodičov len opakujem radu viac krát spomínanú na tomto fóre. Najprv preverte ich možné úmrtie v cirkevných matrikách Bokše a okolia u Mormonov.
Ak tam nie sú, hľadajte ich úmrtia v civilnej matrike príslušnej obce (Bokša, Šandal, Stropkov,...) po okt. 1895. Najprv si tam zatelefonujte. Civilné matriky už boli písané s vyššou administratívnou kultúrou.
Jeden úmrtný zápis zaberal jednu stranu a obsahoval aj kolónky pre dátum a miesto narodenia zosnulého, jeho rodičov a tiež pozostalého partnera. Civilné matriky z obdobia 1895 - 1905, približne, už môžu byť uložené v príslušnom "okresnom" archíve. To isté sa samozrejme dá hľadať aj v cirkevných matrikách. Tie s vročením po 1895 zostali na farách.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Luc, predpokladám, že toto je tá Vaša "Boksa-Rovnya", ktorú ste nevedeli identifikovať. Je to zaniknutá obec. Všetky okolité obce tam pekne zapadajú.



Stropkov - História


Obec má staré osídlenie. Spomína sa rok 1245 v súvislosti s tunajším hradom. Obec je doložená z roku 1245 ako Ztropko, neskôr ako Stropko (1404), Ztropkow, Ztropko, Stropko (1418), Stropkowe (1773), Stropkov (1808); po maďarsky Sztropkó.

V 14. storočí je doložené mýto. Obec sa stala strediskom feudálneho panstva Stropkov. Patrili mu obce v obvode Havaj, Brusnica, Turany, Malá Domaša.

Do roku 1408 boli zemepánmi Cudarovci, v rokoch 1408—1567 Perényiovci, v rokoch 1568—1767 Pethöovci, neskoršie rodiny Szentiványiovci, Zichyovci, Forgáchovci, Barkócziovci, Sennyeiovci a iní.

Panstvu Stropkov v roku 1494 patrilo 123 usadlostí, v roku 1554 mu patrilo 43 obcí, v roku 1698 mu patrilo 51 obcí.

Od roku 1408 sa Stropkov vyvíjal ako zemepanské mestečko, v roku 1430 sa spomína ako mesto.

V erbe malo Pannu Máriu so sv. Annou. V roku 1441 ho obsadili bratrícke vojská, v rokoch 1475 a 1491 poľské vojsko, v roku 1483 cisárske vojsko proti výčinom Mikuláša Perényiho. Výstavba v 16.-17. storočiach svedčí o čulom hospodárskom živote.

V roku 1673 sa tu osadili františkáni. V roku 1575 vydali Pethöovci spoločné artikuly pre 18 rozličných remesiel.

V Stropkove sa v roku 1585 vyrábal strelný prach a bol tu liehovar. V roku 1698 dostal jarmočné právo (6 jarmokov). V roku 1683 mesto vypálil Imrich Thököly, v roku 1703 sa ho zmocnili kuruci.

Po porážke Rákócziho povstania v roku 1711 cisárski velitelia Lauken a Wolsken dobyli mesto a zbúrali hrad.

V roku 1715 malo mestečko 44 osídlených domácností a 25 remeselníkov (hrnčiarov, čižmárov, kováčov, obuvníkov), v roku 1720 malo 70 domácností, v roku 1787 malo 204 domov a 1326 obyvateľov, v roku 1828 malo 301 domov a 2250 obyvateľov. Začiatkom 18. storočia bol Stropkov známy záhradníctvom.

V 19.-20. storočiach tu mali majetky rodiny Hadik-Barkóczyovci, Keglevichovci a iní. V roku 1876 sa stal sídlom slúžnovského obvodu, v roku 1904 tu založili mestskú sporiteľňu. V roku 1914 postihli mestečko povodne a epidémia moru, v roku 1918 epidémia cholery.

Za I. ČSR si Stropkov zachoval poľnohospodársky charakter. Boli tu len drobné živnosti. Silné pozície mala MO KSČ. V rokoch 1937 a 1938 tu bolí veľké ľudové protifašistické manifestácie. Protifašistický boj vyvrcholil za SNP, keď sa táto oblasť stala centrom partizánskej činnosti. V auguste bola v priestore Stropkov-Humenné vysadená partizánska skupina Martinova. Na okolí pôsobili partizánske jednotky Čapajeva, Majorova, Za rodinu, Raževskij. Mesto bolo na sklonku 2. svetovej vojny značne poškodené.

Stropkov bol oslobodený vojskami 1. a 4. ukrajinského frontu a 1. Československého armádneho zboru v ZSSR. Za aktívnu účasť obyvateľov v národnom oslobodzovacom boji bol vyznamenaný Radom Červenej hviezdy. Po oslobodení bol obnovený. JRD i ŠM boli založené v roku 1953. Do roku 1960 bol Stropkov okresným sídlom. Neskôr tu bol rozvinutý priemysel elektrotechnike (Tesla) a potravinársky, závod Kovo-Drevo, stavebný a iné menšie podniky. Prevažná časť obyvateľstva pracovala v miestnom priemysle a v poľnohospodárstve.

Súčasťou Stropkova boli obce:

Bokša:

Obec je doložená z roku 1379 ako Baxauagasa, Boksa (1773), Bokša, Boksi (1920); po maďarsky Boksa.

Vyvinutá obec sa spomína v roku 1379, keď ju výmenou od Ákošovcov získal Peter Cudar. Patrila panstvu Makovica. V roku 1427 mala 24 port, v roku 1553 mala majer a patrila panstvu Stropkov, v roku 1631 dostali časť obce Sennyeyovci. V 19. storočí boli zemepánmi Tahyovcí. V roku 1715 mala 13 domácností, v roku 1787 mala 31 domov a 215 obyvateľov, v roku 1828 mala 40 domov a 297 obyvateľov.

Za I. ČSR bola Bokša prímestskou obcou poľnohospodárskeho charakteru. Počas 2. svetovej vojny bola značne poškodená. V roku 1964 bola pripojená k Stropkovu.



Modré Pole:

Obec je doložená z roku 1317 ako Keekmezey, neskôr ako Keykemezew (1342).

V roku 1411 Žigmund povolil Perényiovcom postaviť na jej území hrad. Zanikla koncom 15. storočia.



Ronya:

Obec je doložená z roku 1409 ako Ronya. Obec patrila Jánovi Kelenchovi, v roku 1445 tunajším zemanom, v roku 1661 Baxyovcom.

Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 3. časť
Napísať odpoveď