V roku 2014 sme založili občianske združenie Genealogický inštitút Slovenska. Venujeme sa rôznym dobrovoľníckym aktivitám – na stránke uverejňujeme zaujímavé články na tému rodinnej histórie, genealógie, či tvorby rodokmeňov, prevádzkujeme genealogické forum, vytvorili sme genealogický slovník, organizujeme stretnutia genealógov.

V tomto roku sa môžeme po prvý raz uchádzať aj 2 percentá z daní. Ak sa vám páči, čo robíme a ak máte pocit, že naša aktivita má zmysel, môžete nás podporiť. Ďakujeme!
CHCEM VEDIEŤ VIAC O MOŽNOSTI PODPORIŤ GENI.SK

Geografické názvy

3angel
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 13:19
Predkovia z oblasti: Čachtice

Geografické názvy

Príspevok od užívateľa 3angel » 02 Nov 2013, 17:02

Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať, ako zapisujete geografické názvy do geneal. softwaru: zapisujete názvy platné v dobe vzniku udalosti alebo názvy platné v súčastnosti?
Názvy miest a obcí sa v čase menili a ak zapíšem názov platný v dobe udalosti, je problém so zobrazením na súčasnývh mapách. Ako to riešite?Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2110
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Geografické názvy

Príspevok od užívateľa patricius95 » 02 Nov 2013, 18:26

Zdravím, ja sa snažím zapisovať aktuálne platné miestopisné názvy. Stačí, že si prejdete toto fórum a zistíte, aký problém je niekedy dešifrovať pôvodný názov obce a správne ho ku konkrétnej obci priradiť. Pôvodné názvy používam iba v prípade, že v súčasnosti daná obec neexistuje (napr. Dobrašov, dnes súčasť Motešíc). V prípade, že sa chystáte používať pôvodné, resp. dobové názvy, výslovne Vám odporúčam, aby ste si starostlivo zapisovali napr. do wordu pôvodné a aj súčasné názvy. Ak budete chcieť poskytnúť časti práce známym, resp. odovzdať ju ďalším generáciám, uvedomte si, že bez patričnej pomôcky možno nebudú schopní jednotlivé obce lokalizovať
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Užívateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Re: Geografické názvy

Príspevok od užívateľa wera » 02 Nov 2013, 19:56

povodne nazvy su trochu problem uz aj preto, ze sa ich pisanie casom menilo (z roznych dovodov), takze jeden jediny nazov obce sa moze v case pisat aj 8-9 sposobmi...

ja by som, na rozdiel od Patrika, doporucila opacny sposob, ak uz chcete pracovat aj s povodnymi (dobovymi) nazvami - do rodokmena zapisovat sucasne nazvy a sucasne si viest dobove pomenovania dotknutych obci ( podla Majtana)

3angel
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 13:19
Predkovia z oblasti: Čachtice

Re: Geografické názvy

Príspevok od užívateľa 3angel » 02 Nov 2013, 20:28

Ďakujem za názory.
Doteraz som vždy uvádzal pôvodný názov a v zátvorke súčasný nazov. So zobrazením na mapách je však s takouto formou zápisu problém. Asi mi nezostáva nič iné, len názvy prepísať na platné v súčasnosti a pôvodné uvádzať niekde v poznámke..

Užívateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Re: Geografické názvy

Príspevok od užívateľa dado11 » 03 Nov 2013, 11:23

Podľa toho čo píšete sa mi zdá že používate MyHeritage - no možno sa mýlim, ja to robím tak že keď sa osoba narodila a žila v tej istej obci tak pri narodení dám dnešný názov a do adresy dám pôvodný názov obce.
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných