Ako Ján Kollár sfalšoval dátum úmrtia Bohuslava Tablica

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 905
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Vážený kolega Laco,

autority na Slovensku nespochybňujú ani slovkom deň úmrtia Bohuslava Tablica, ktorým je 23. január 1832 zapísaný v úmrtnej matrike podľa gregoriánskeho kalendára, ktorý samozrejme platil aj pre E.c.a.v..
Neviem, kde vidíte rozpor medzi mojím a Vaším príspevkom? :o

Pochybnosti má pán Mojmír, a to hneď dve.
Prvá je z Pražských Nowin, kde je uvedené: "Dne 12. ledna t. r. pochowán...", druhá sa týka zápisu dátumu "11. 1. 1832" na poslednej strane knižky, ktorý zapísal Mojmírov pra-pra-prastarý otec.
Kým sa pánovi Mojmírovi nepodarí preukázať to, čo tvrdí, tak ja si dovolím špekulovať, že oba dátumy 11. aj 12. januára boli napísané podľa juliánskeho kalendára, čomu matematicky zodpovedá aj rozdiel dní v 19. storočí.

Uvediem pre zaujímavosť podobný príklad, s ktorým sa možno nestretli všetci kolegovia:

"Histografia ako dátum smrti J. A. Komenského takmer zhodne uvádza 15. november 1670, niekedy i 5. november 1670, teda o desať dní skôr. Dátum jednoznačne nemožno určiť - záleží aj na tom, či sa uvádza podľa staršieho juliánskeho, alebo novšieho a doteraz platného gregoriánskeho kalendára, teda s desaťdňovým rozdielom.
V provincii Holland sa v období, kde žil Komenský, používali obidva kalendáre". (zdroj: snk.sk)

Viac nemám k tejto téme čo dodať. Každý z nás má svoj úsudok, nepovažujem za potrebné niekoho presviedčať.
jan
Člen
Člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 23 Mar 2014, 15:59

Ešte 22. septembra 1831 uvádza Tablic ako senior do Drženíc Samuela Kossanyiho, syna bývalého konseniora a svojho spolupracovníka. Posledný jeho záznam o činnosti bol 21. januára 1832, keď ešte pochovával (Juraja Chrena) v susedných Súdovciach, ale práve tento pohreb sa mu stal osudným, lebo o dva dni neskôr 23. januára už umiera a František Blaškovič zaznamenáva do matriky pohreb, odložený (pre ordináciu jeho príbuzného Ondreja Vengerického z Bodone) na 27. januára 1832.

Zdroj
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

takž máme to tu ...jan to vyriešil? :o
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 905
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

A ja som v kútiku duše spokojná, že sa príspevkom od kolegu jan-a, za ktorý mu ďakujem, potvrdzuje, že predsa sú tie dva dátumy v novinách a knižke podľa juliánskeho kalendára.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Milestone: Díky, použitie juliánskeho kalendára skutočne vysvetluje ten rozdiel 2 týždňov.

Pozrel som čo robil ev a.v. farár Samuel Holuby v Pukanci:https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,117849802

Krstil naposledy 25.1.1832, 26.1.1832 odcestoval do Kostolných Moraviec,
27.1.1832 na pohrebe Bohuslava Tablica predniesol reč, pričom Seberíny zo Štiavnice parentoval (bol hlavným kňazom),
28.1.1832 sa Holuby vrátil do Pukanca a 29.1.1832 znovu krstil.

O Samuelovi Holubym si môžete prečítať tu: http://www.pukanec.sk/osobnosti.phtml?i ... u=73983#me

Ináč len pre zaujimavosť: o 20 rokov neskôr sa Samuel Holuby stal svatkom Jána Schmidta (V),
lebo toho syn ev a.v. farár Ján Juraj "Krasoslav" Schmidt si vzal za manželku Samuelovu mladšiu dcéru Pavlínu Agnešu Holubyovú.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 905
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Pán Mojmír,

nemáte zač, to je OK! Tu rada pomôžem hocikomu, chce to len čas a mať červíka v hlave. :)
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Ja som pôvodne myslel, že dvojtýždňový sklz bol spôsobený karanténou kvôli epidémii cholery,
pričom som zabudol zvážiť fakt, že Tablic zomrel na horúčku po prechladnutí na pohrebe Juraja Chrena 21.1.1832 v Súdovciach,
čiže v tom čase musela panovať strašná zima a cholera sa nemohla šíriť.

Ako vtedy ľudia bojovali s cholerou si môžete prečítať v tejto po nemecky písanej knižke:
http://books.google.ch/books?id=M8tOAAA ... &q&f=false

Slovenský sumár: Advokat Ludvigh z Pešti bol akurát na liečení v kúpeloch v Bardejove,
keď epidémia cholery preskočila z Halíča na východné Slovensko.
Snažil sa utiecť do Pešti, ale pretože niektoré oblasti už boli v karanténe, musel cestovať okľukou cez Košice.

Cholera ho dohnala v Ožďanoch, kde bol prvý krát v karanténe, potom cestoval do Pešti, z karantény do karantény.
Doba jednej karantény bola tuším 10 dní.

Vaše vysvetlenie s juliánskym kalendárom a JANove doplňujúce informácie všetko vysvetlujú:
21.1.1832 Tablic pochovával Juraja Chrena v Súdovciach, pričom prechladol a na nasledujúcu horúčku 23.1.1832 skonal.
Môj pra-pra-pra-starý otec Ján Schmidt (V) úmrtie zapísal správne, ale podľa juliánskeho kalendára.

Pohreb mal byť 24.1.1832, čo oznámili aj Kollárovi do Pešti a ten to oznámil Čechom (12.1.1832 podľa juliánskeho kalendára).
Kvôli inštalácii Ondreja Vengerického v Baďáne však pohreb odložili na 27.1.1832.

Ináč som programom spočítal, koľko bol Bohuslav Tablic v úrade:
v Kostolných Moravciach ho inštalovali 13.10.1805, len neviem podľa ktorého kalendára :-)
Ak ho inštalovali podľa gregoriánskeho kalendára, tak v Kostolných Moravciach pobudol 26 rokov, 4 mesiace a 14 dní.
Podľa juliánskeho o 14 dní viacej.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

:P Týmto prehlasujem podľa vyššie uvedených dôkazov- Ján Kollár NEVINNÝ! :twisted: prepáčte za OT
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Či je Kollár nevinný to neviem, lebo nepoznám autora ohovárania že Tablic zomrel "na zapálení játer".

Ako môžete vidieť v kostolno-moravskej matrike:https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,117587702
aj dátum inštalácie Tablica 13.10.1805 je nesprávny.

Tablic do Kostolných Moraviec pricestoval 29.9.1805 a inštalovali ho Ján Bakay a Pavol Janošy 6.10.1805,
kedy aj pokrstil prvé dieťa z Opatovských Moraviec - dnes Hontianske Moravce.

V Kostolných Moravciach teda Bohuslav Tablic pôsobil 26 rokov 4 mesiace a 21 dní,
alebo podľa juliánskeho kalendára 26 rokov, 5 mesiacov a 3 dni.

Ináč neviem či viete, že v roku 1949 sa v Kostolných Moravciach miestnemu ev a.v. učitelovi Filipovi narodil syn Jaroslav.
Naposledy upravil/-a duros v 05 Aug 2014, 15:52, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Téma uzamknutá, lebo Vy odbočíte aj do Tramtárie. Stačilo - preukázalo sa, že Kollár nič nefalšoval. Upozorňujem, že príspevky vybočujúce z rámca témy budem naozaj mazať!
Zamknuté