babička Kraľovany

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
peta777
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 30 Okt 2018, 13:59
Predkovia z oblasti: Kraľovany

babička Kraľovany

Príspevok od užívateľa peta777 » 30 Okt 2018, 14:08

Dobrý den, pomůže mi někdo pomoct najít předky mojí babičky. narodila se v roce 1914 v Kraľovanech a jmenovala se Berta Dobšová. Nic víc nevím. Je to u Dolného Kubína. Pradědeček tam údajně pracoval na železniční stanici. Za rady, typy nebo odkazy Děkuju.vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 366
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Re: babička Kraľovany

Príspevok od užívateľa vorky » 30 Okt 2018, 14:27

peta777 napísal:
30 Okt 2018, 14:08
Dobrý den, pomůže mi někdo pomoct najít předky mojí babičky. narodila se v roce 1914 v Kraľovanech a jmenovala se Berta Dobšová. Nic víc nevím. Je to u Dolného Kubína. Pradědeček tam údajně pracoval na železniční stanici. Za rady, typy nebo odkazy Děkuju.
Navrhol by som Vám nasledujúci postup. Zavolajte na obecný úrad Kraľovany, či tam majú matričný úrad, alebo spadajú pod niekoho iného (Dolný Kubín?). Na ich webovej stránke som sa nedopátral k informáciám o matričnom úrade. Nejde o nijak informatívnu stránku.... A tam Vám povedia, či ešte disponujú matrikami tejto doby. Ak nie, tak navrhujem postup nižšie.

V každom prípade je veľká pravdepodobnosť, že matričný úrad (či už Kraľovany/Dolný Kubín) odovzdal matriky tejto doby (do 1918) do štátneho archívu v Dolnom Kubíne. Treba im zatelefonovať, či stačí poslať žiadosť cez email/poštou, alebo musíte prísť osobne do sídla archívu. Táto služba je spoplatnená, výšku poplatku neviem.


obec Kraľovany
http://www.obeckralovany.sk/

archív DK
https://www.minv.sk/?statny-archiv-v-by ... olny-kubin

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný