Názov pluku latinčina 1805 - Vyriešené

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
jankami
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 03 Máj 2016, 07:29
Predkovia z oblasti: rod Kabát, Šmida, Vávrik, Čaha, Blatnica, Vlk - Gbely a okolie, rod Michel, Kostolanský - Osuské, Špačince, Majcichov

Názov pluku latinčina 1805 - Vyriešené

Príspevok od užívateľa jankami » 02 Dec 2018, 18:05

Dobrý deň, mám problém s prečítaním názvu pluku v zázname o úmrtí zo dňa 22. decembra 1805, ľavá strana 15ty riadok zvrchu.
Ja čítam
Tr.. Dnis Ludovicus Nobilis de Henze colonethus ? Regimine Dimachor Ausid... Joannes A.... ? 59
K tomu istému pluku patril aj vojak, ktorého zápis o úmrtí je nad týmto, ale k rozlúšteniu názvu mi to nepomohlo.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Ďakujem Janka
Naposledy upravil/-a jankami v 04 Dec 2018, 15:47, upravené celkom 1 krát.Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1894
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Názov pluku latinčina 1805

Príspevok od užívateľa patricius95 » 04 Dec 2018, 11:40

Zdravím,
ja tam vidím: „ D[omi]nus Ludovicus Nobilis de Henze, Colonellus ex I[llustrissimo Regimente Dimachorum Archiducis Joannis Augustanae Confessionis A[nno]r[um] 59. “ Po slovensky: pochovaný bol urodzený pán Ľudovít de Henze, z najjasnejšieho dragúnskeho pluku arcivojvodu Jána, evanjelického vierovyznania, vo veku 59 rokov.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

jankami
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 03 Máj 2016, 07:29
Predkovia z oblasti: rod Kabát, Šmida, Vávrik, Čaha, Blatnica, Vlk - Gbely a okolie, rod Michel, Kostolanský - Osuské, Špačince, Majcichov

Re: Názov pluku latinčina 1805 - Vyriešené

Príspevok od užívateľa jankami » 04 Dec 2018, 15:48

Veľmi pekne ďakujem za pomoc.

S pozdravom
Jana Míchelová

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný