VYRIEŠENÉ Poznamka pri svadbe 1891 Velke Chlievany latinčina; poznamka pod menom otca pri krste 1895

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
PetraPan
Dátum registrácie: 28 Máj 2019, 23:40

VYRIEŠENÉ Poznamka pri svadbe 1891 Velke Chlievany latinčina; poznamka pod menom otca pri krste 1895

Príspevok od užívateľa PetraPan » 19 Jún 2019, 02:09

Dobry den,
Opäť by som vás chcela požiadať o radu. V zápise o svadbe Štefana Lukača s Katarínou Gunišovou (siedmy riadok – 9.11.1891) som dokázala vylúštiť (snáď správne), že obaja pochádzali z Veľkých Chlievan. Ženíchovi rodičia už boli nebohí a rodičia oboch mladomanželov boli roľníkmi. Neviem však vôbec prečítať poznámku úplne vpravo. Zápis nájdete tu https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Ešte by som sa chcela spýtať pri zápise o krste prvej dcéry tohto páru, Antónie, je pod menom otca Stefana Lukaca v zátvorke uvedená nejaká poznámka – ak je to meno, vôbec nič mi to z rodinných rozprávaní nehovorí. Stretli ste sa s takýmito poznámkami? Môže ísť napríklad o „zamestnávateľa“? Link na zdroj je tu https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Ďakujem a zostava s pozdravom.
Prílohy
AntoniaGunis_K.jpg
Lukacs_Gunyis_1891.jpg
Naposledy upravil/-a PetraPan v 27 Jún 2019, 13:39, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Poznamka pri svadbe 1891 Velke Chlievany latinčina; poznamka pod menom otca pri krste 1895

Príspevok od užívateľa patricius95 » 19 Jún 2019, 08:19

Dobrý deň,
poznámka pri sobáši: „Sponsus cum indultu respectivae Jurisdictionis politicae copulatus“ hovorí o tom, že ženích bol zosobášený s povolením, resp. na základe rozhodnutia súdu. V čase sobáša bol totiž síce dospelý (podľa vtedajších zákonov 18 rokov), no nebol plnoletý (24 rokov), a tak sa k sobášu vyžadoval súhlas jeho rodičov, resp. tútora, alebo, v prípade, že nik taký neexistoval, rozhodnutie súdu. Pri krste jeho detí je pod jeho menom uvedený tzv. alias, „Hradňanský.“ Tento alias si zapíšte, v starších matrikách naň možno ešte narazíte. Používal sa z rôznych dôvodov - ak napr. v obci žilo priveľa rodov s tým istým priezviskom, ak bol prisťahovaný a v obci ho poznali skôr podľa prezývky, než podľa skutočného priezviska, a pod. Spravidla mohol byť alias odvedený napr. od priezviska matky, babky, krstnej mamy, atď., resp. podľa mena majiteľa chalupy, alebo mohlo ísť o klasickú prezývku, ktorej pôvod nikdy nevypátrate. Tu by som však tipol, že pri hlbšom genealogickom výskume ešte na toto priezvisko natrafíte.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

PetraPan

Re: Poznamka pri svadbe 1891 Velke Chlievany latinčina; poznamka pod menom otca pri krste 1895

Príspevok od užívateľa PetraPan » 21 Jún 2019, 15:15

Veľmi pekne Vám ďakujem. Som zvedavá čo sa ešte dozvieme. Neviem, či by toto mohlo byť tiež vysvetlenie, ale rodina vraj istý čas žila v kaštiely vo Vysočanoch. Moja omama sa tam mala narodiť, aj keď to boli roľnici. Ona však študovala v Pešti, takže nejako si to asi dovoliť mohli. Neviete ako by som ďalej mohla postupovať, aby som sa o tom bývaní - ako sa tam dostali a prečo odišli preč dozvedieť viac? Predpokladám že ho mali prenajaté.
Ešte raz Ďakujem a pozdravujem Vás.
Petra

Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa duros » 21 Jún 2019, 18:52

To nemá nič spoločné s kaštieľom. Alias "Hradňanský" pravdepodobne vychádza z miesta pôvodu predkov dotyčného, alebo jeho samého, a to buď z Malej alebo Veľkej Hradnej.

PetraPan

Príspevok od užívateľa PetraPan » 27 Jún 2019, 13:37

Dakujem Vám veľmi pekne!

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných