Matrika zosnulých 1903, Trenčín

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
DasaB
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 16 Máj 2018, 12:59
Predkovia z oblasti: Trenčín: Šváby, Didi

Matrika zosnulých 1903, Trenčín

Príspevok od užívateľa DasaB » 20 Jún 2019, 09:14

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o skontrolovanie prekladu z matriky zosnulých 1903, Trenčín (záznam č.74, 5. riadok zhora):

Mária Balážová, rodená Švábik, zanechala vdovca cigánskeho hudobníka Pavla, (Maria Balázs nata Svábik relinqipens viduum Paulum zingarum musicum). Zomrela 28. marca 1903 v Trenčíne vo veku 33 rokov na zápal pľúc (inflammatio pulmonum). Ako miesto pôvodu Márie je uvedené Prejta (Prejtha), bydlisko Trenčín Nosocom.(Trencsén Nosocom.). Z tohto záznamu sa tiež dozvedáme, že jej bola udelená sviatosť posledného pomazania (provisa) a bola pochovaná 30. marca 1903 na cintoríne Jozefom Dierom (Josephus Déra).

[*]Nie som si istá pri mieste bydliska Trencsén Nosocom. - môže to byť (trenčianska) opatrovňa / ošetrovňa - myslí sa tým miesto, kde zomrela ? Tento výraz sa opakuje aj pri záznamoch vo vyšších riadkoch.

[*]Tiež neviem, či som správne prepísala a preložila relinqipens vidium Paulum - zanechala vdovca Pavla...

V sobášnej matrike z 16.2.1905 som totiž našla poznámku, že Pavol Baláž, vdovec po Márii Švábikovej sa oženil s istou Annou Repaskou (Paulus Balás, musicus vidus post Mariam Schwábik.
Prílohy
Mária Balážová, rod. Švábyová + 28.3.1903 33r zápaľ pľúc, vdova po Pavlovi Balážovi, hudobníkovi,cigánovi_b.JPG
Mária Balážová, rod. Švábyová + 28.3.1903 33r zápaľ pľúc, vdova po Pavlovi Balážovi, hudobníkovi,cigánovi_a.JPGUžívateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Re: Matrika zosnulých 1903, Trenčín

Príspevok od užívateľa harmi1930 » 20 Jún 2019, 09:57

Ja tomu rozumiem tak, ze byvala v Prejte (dnes uz Dubnica) a zomrela v Trencianskej nemocnici, s ostatnym suhlasim, ph.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných