Jozef Vajteršic - latinský text.

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Anina
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 149
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka,Orava,Liptov,Záhorie

Jozef Vajteršic - latinský text.

Príspevok od užívateľa Anina » 13 Jan 2020, 20:28

Zdravím Vás a prosím o pomoc s prečítaním a prekladom. Myslím, že je to hlásenie miestneho kňaza o učiteľovi Vajteršicovi. Je tam asi dátum jeho nástupu ako učiteľa. V novinovej správe o jeho smrti je napísané, že začal učiť ako 18 ročný šuhaj. Narodil sa v r. 1858, čo zodpovedá r. 1876 v danej listine.
Ďakujemfile:///C:/Users/hp/Documents/vajteršic%20doklad.pdfUžívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2052
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jozef Vajteršic - latinský text.

Príspevok od užívateľa patricius95 » 13 Jan 2020, 20:43

Anina napísal:
13 Jan 2020, 20:28
file:///C:/Users/hp/Documents/vajteršic%20doklad.pdf
Dobrý večer, tento link priamo z Vášho PC nám tu nebude fungovať. Odporúčam Vám nahrať ho niekam na internet a nám skopírovať odkaz na danú stránku, kam ho pošlete ;)
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných