Michal Ondrejička a Františka Brucháčová sobáš Horné Zelenice

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Lubo111
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 19 Jan 2020, 20:48
Predkovia z oblasti: Miklovič, Blaško, Drahovce, Madunice, Šulekovo.

Michal Ondrejička a Františka Brucháčová sobáš Horné Zelenice

Príspevok od užívateľa Lubo111 » 22 Jan 2020, 18:55

Ahoj, potreboval by som pomoc s najdením sobáša týchto dvoch ľudí. obaja podla vsetkeho žili v Horných Zeleniciach. Aj sobáš prebehol v Horných Zeleniciach. Mali spolu dcéru Adelu Ondrejíčkovú ktorá sa im narodila 28.1.1912. no ako sa tam pozeral do matrik na sobase, nic relevantne som nenasiel. takze vas týmto chcem poprosit o pomoc pri hladani tohto ich sobáša, velmi mi to pomoze. dakujem. :D 3. bod pravidiel som asi trochu nepochopil takze sa ospravedlnujem :DUžívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3580
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Michal Ondrejička a Františka Brucháčová sobáš Horné Zelenice

Príspevok od užívateľa duros » 22 Jan 2020, 19:45

Pri sobášoch platila obvykle zásada, že sobáš sa konal v mieste bydliska nevesty (ak boli obaja slobodní; ak bol ženích vdovec, obvykle býval sobáš u neho). Takže sa pokúsim nájsť, kde sa mohla Františka Brucháčová narodiť. Ak do filtra na FS zadám ako miesto narodenia Horné Zelenice, som bez výsledku. Vymažem teda z filtra lokalitu narodenia a nechám hľadať v celej republike. Dostávam takýto výsledok:
https://www.familysearch.org/search/rec ... id=1554443
Tam vidím, že najpravdepodobnejšou aj najbližšou adeptkou by mohla byť Františka narodená 1881 v Šúrovciach. Pozriem na záznam o jej narodení, či tam náhodou nemá poznámku o sobáši (kde, kedy a s kým - to sa v 2. pol. 19. storočia obvykle písalo). Tu však nie je nič: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKS54-VF8
Keďže sa narodila v r. 1881, zrejme nebude k dispozícii sobášna matrika z roku, kedy sa vydávala (obvykle dostupnosť do r. 1895, čo je v prípade Šúroviec pravda). Mám ovšem šťastie, že sú nasnímané indexy k matrike sobášených až do roku 1950: https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library (2. časť/item 2 na filme DGS 4629408). A tam zisťujem, že v roku 1902, na strane 150 (sobášnej matriky na fare) je Františka Brucháčová: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1548240 a rovnako tak v roku 1902 na tej istej strane je Michal Ondrejička: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1548240
Znamená to, že tento zápis je na fare (s farármi sú zlé skúsenosti, zväčša sú neochotní), no z rokov 1896-1906, kedy sa začali viesť štátne matriky, sú v pobočkách archívov tieto fyzicky dostupné. V tomto prípade to bude pravdepodobne v Trnave.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných