V roku 2014 sme založili občianske združenie Genealogický inštitút Slovenska. Venujeme sa rôznym dobrovoľníckym aktivitám – na stránke uverejňujeme zaujímavé články na tému rodinnej histórie, genealógie, či tvorby rodokmeňov, prevádzkujeme genealogické forum, vytvorili sme genealogický slovník, organizujeme stretnutia genealógov.

V tomto roku sa môžeme po prvý raz uchádzať aj 2 percentá z daní. Ak sa vám páči, čo robíme a ak máte pocit, že naša aktivita má zmysel, môžete nás podporiť. Ďakujeme!
CHCEM VEDIEŤ VIAC O MOŽNOSTI PODPORIŤ GENI.SK

Postup písania jednotlivých zápisov v "rodinnej kronike".

Vysky77
Člen
Člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 19:57
Predkovia z oblasti: Rod Vyskoč-Lisková, Ružomberok, Ľubietová, Smolník Zachar-Bešeňová, Turík, Lúčky
Bydlisko: Šaľa

Postup písania jednotlivých zápisov v "rodinnej kronike".

Príspevok od užívateľa Vysky77 » 26 Mar 2020, 08:27

Dobrý deň všetkým,

počas bádania, hlavne o svojej rodine, som už nazbieral veľa informácií, údajov o predkoch, či matričných záznamov. Keďže si to priebežne značím do "rodinnej kroniky" v PC, aby som v tom mal aký taký prehľad, zdá sa mi že to nemám chronologicky usporiadané.
Preto mám na Vás jednu otázku, resp. chcel by som sa opýtať aký systém na zapísanie rodiny používate vy, resp. v akom poradí zapisovať jednotlivé matričné výpisy? Napr. zápisy o narodení a úmrtí daného predka uložiť k sebe, alebo zápis o úmrtí použiť až celkom na konci danej rodiny...

ďakujem.

Martin V.MartinaS
Člen
Člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Re: Postup písania jednotlivých zápisov v "rodinnej kronike".

Príspevok od užívateľa MartinaS » 26 Mar 2020, 09:59

Ja som si urobila text vo Worde zvlast pre kazdeho mojho prarodica (tj. styri samostatne texty pre mna, a zvlast aj pre manzelovu rodinu). Rozpisala som si tam vsetko co som o danom dedkovi a babke vedela, od jeho narodenia, kde co robili, ako sa zoznamili atd, k tomu mam pridane fotky, mapy, sken vysvedcenia atd. A nasleduju ich deti, tj moji rodicia a ich surodenci, az po sucasnost.
Ak som vedela podrobnosti o ich rodicoch (mojej prababke a pradedkovi), tiez je to v tejto casti, ale v mojej rodine boli takmer vsetci siroty alebo polosiroty od detstva, takze tych udajov vela nepoznam, ani ich fotky nemame az na par vynimiek.
No a potom som zacala v "dalsej kapitole" rozpisovat dejiny od najstarsieho zaznamu co poznam, z otcovej strany som sa dostala az do roku 1650, ked sa pristahoval z Rakuska do Pezinku nas prvy predok. A tam to rozpisujem chronologicky, z minulosti smerom do pritomnosti - ku kazdej osobe datum narodenia a umrtia, potom sobas (meno, datumy narodenia a umrtia, mena jej rodicov, prip. prarodicov), a rozpisem si chronologicky ich deti (aj pripadnych partnerov deti a ich potomkov). Ak su zaujimave udaje v matrike, tak si tam pridam aj vystrizok kolonky z matriky, ale nie vsetky, iba tie naozaj zaujimave. Do vedlajsich vetiev sa zatial velmi nepustam (iba tam kde som to potrebovala aby som sa vyznala v tom kto bol kto v dedine). Ak je to uz prilis rozvetvene zo strany manzelky, zacnem pisat od jej najstarsieho predka smerom do pritomnosti v osobitnej kapitole. Tento system mi vyhovuje, lahko sa to doplna aj rozvetvuje. No a celkom na konci, v "poslednej" kapitole mam zaradene vsetky zaujimave udaje, napriklad z internetu stiahnutu historiu obce kde zili, historicke mapy atd.
K tomu mam aj rodostrom vedeny na My heritage, ale chcela som mat nieco "vytlacitelne", ja citam radsej udaje na papieri ako v pocitaci.
Skeny z matriky a supisy obyvatelstva mam ulozene kazdy zvlast, iba jpg celej stranky. Nemam ich vytlacene.

Som zvedava, ako to mate vy dalsi. Zdravim, Martina

Petra1909
Člen
Člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Re: Postup písania jednotlivých zápisov v "rodinnej kronike".

Príspevok od užívateľa Petra1909 » 26 Mar 2020, 19:48

Dobrý den,
já to mám vymyšlené tak, že sleduji rody svých prarodičů, v případě dědečka z otcovy strany i rod jeho matky (zdědila jsem základní strom po tatínkovi), přímou linii včetně sourozenců přímého předka. Přímým předkům věnuji "velkou" kapitolu, včetně výstřižků matričních zápisů, vysvědčení fotek, ukázek rukopisu, prostě všechno zajímavé, co se dochovalo nebo co jsem našla na internetu. Ostatním členům rodiny- typicky sourozencům přímého předka, pokud mám sebráno dost materiálu, věnuji "malou" kapitolu, případně alespoň samostatný odstavec (děti sourozenců). Z novější doby (konec 19./poč. 20.st.) se snažím zapsat, co vím, o všech již nežijících příbuzných, u žijících hlavní data - kdy se narodil, koho a kdy si vzal, jaké má vzdělání, co dělá. Spoustu informací jsem získala z digitálních archivů periodického tisku - naše a rakouské. Materiály mám většinou v papírové podobě a v PC (= stáhnu do PC a vytisknu), papír pokud neshoří, přežije věky, kdežto digitální data - kde jsou ta uložená na 3,5´disketách? Pro každého jedince mám složku (eurofolii v šanonu), každý má svoje označení - zkratka příjmení, číslo generace a číslo v generaci (přímý předek má vždy 1, pak od nejstaršího sourozence). Já jsem generace 0, můj otec 1, dědeček 2 …. takže děda má označení PL - 2.1., jeho sourozenci PL - 2.2., PL - 2.3. atd. na každý dokument. Matriční zápisy mám kromě kopie matriky ještě opsány s uvedením matriky, zdroje (FamilySearch, Actapublica…), farního úřadu, strana matriky v programu a originální číslo stránky v matrice.
K tomu mám ke každé rodině seznamy s daty pro rychlou orientaci. Je to pracné, ale pokud si potřebuji něco rychle ověřit nebo se znovu podívat do matriky, nemusím nic složitě hledat.
Píšu od nejstarší doby do současnosti ve WORDu, mám jednu větev, aktuálně 102 stran, ještě nemám dokončenou kapitolu o dědečkovi :-). P.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 13 neregistrovaných