Súpisy cigánov v Uhorsku

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Dobrý deň
Pri pátraní som viackrát narazil ako autori odkazujú na tzv. súpisy cigánov v Uhorsku. Už Mária Terézia nariadila ich súpis, ktorý bol potom v réžii každej stolice osobitne. Ale v roku 1893 sa uskutočnil celouhorsky.
Tak som sa chcel spýtať, že či je možné sa k nemu dostať. Že či je niekde naskenovany ako matriky na Family Search alebo na Hungariane.

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4966
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Naskenovaný určite nie. Hľadajte priamo v konkrétnom archíve.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Bortlock napísal: 23 Feb 2022, 14:41 Dobrý deň
Pri pátraní som viackrát narazil ako autori odkazujú na tzv. súpisy cigánov v Uhorsku. Už Mária Terézia nariadila ich súpis, ktorý bol potom v réžii každej stolice osobitne. Ale v roku 1893 sa uskutočnil celouhorsky.
Tak som sa chcel spýtať, že či je možné sa k nemu dostať. Že či je niekde naskenovany ako matriky na Family Search alebo na Hungariane.

Ďakujem
Dobrý deň,
už som to tu spomenula, že ak chcete niečo nájsť na nete, tak zvoľte patričný jazyk daného štátu/krajiny. Vo Vašom prípade je to maďarčina. Potom sa ujo Google na Vás usmeje. :)

Nečakajte v tom súpise žiadne konkrétne mená, čísla domov a pod. Sú to len suché štatistické údaje. Podľa môjho názoru autori, ktorých spomínate, čerpali z tohto zdroja: http://konyvtar.ksh.hu/inc/kb_statiszti ... K2_009.pdf
Napísať odpoveď