Ako zistiť miesto narodenia prastarych rodičov

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
riverwitch
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 04 Jan 2023, 10:06
Predkovia z oblasti: Zvolenská župa

Dobrý deň, mám roky narodenia a roky úmrtia prastarych rodičov a viem kde sú pochovaní, ale neviem kde sa narodili, čiže nemám poňatie, ktoré matriky prehľadávať. Roky sú 1895 a 1899 a obec, kde sú pochovaní ešte vtedy neexistovala. Je nejaká možnosť ako sa k tomu dostať? Viem aspoň približnú lokalitu, išlo o vtedajšiu Zvolenskú župu.
A ešte keď som v inej línii rodokmeňu natrafila na nemanželského syna, asi už ďalej nezistím o rodičoch nič však? Jedine meno matky. Ďakujem za rady.
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Zdravím, ty uvedené roky 1895 a 1899 je narození nebo úmrtí? P.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

ad 1) Veď uveďte mená a miesta pochovania, či to je tajné?
ad 2) Nezistíte.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Najideálnejšie je požiadať matriku, kam spadá obec, kde zomreli o vystavenie úmrtného listu a žiadajte, aby vám v nich uviedli aj podrobnosti - väčšinou obsahuje aj údaj o mieste narodenia, niekedy sa tam udávajú aj mená rodičov.
Ďalšia pomôcka, ak žili v roku 1930 - nájdite si sčítací hárok pre dom v ktorom žili a tam sú uvedené podrobnosti, vrátane ich pôvodného miesta narodenia.
riverwitch
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 04 Jan 2023, 10:06
Predkovia z oblasti: Zvolenská župa

Štefan Bystriansky, Dorota Marcinekova, úmrtie v obci Šiatorská Bukovinka, uvedené roky sú roky narodenia. Na obecnom úrade mi k tomu nedali nič a to tam mám rodinu 😏
riverwitch
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 04 Jan 2023, 10:06
Predkovia z oblasti: Zvolenská župa

Sčítací hárok obsahuje také údaje? Zatiaľ som videla len odčiernené z iných lokalít a také detaily tam neboli
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Na sčítacích hárcích 1930 je uvedené místo narození, v případě mých příbuzných to sedělo ve všech případech. Nitranská župa, Tekovská župa.
Neuvádíte, kdy zemřeli, ale dovolím si odhadnout, že to bylo v době, kdy už hodně lidí umíralo v nemocnici nebo v domově důchodců. Pokud je to tak, úmrtní zápis bude někde tam (na příslušné matrice, samozřejmě).

Hodně štěstí.
P.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

riverwitch napísal: 14 Jan 2023, 00:00 Sčítací hárok obsahuje také údaje? Zatiaľ som videla len odčiernené z iných lokalít a také detaily tam neboli
Hriňová: https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... ir-do4akcg
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Petra1909 napísal: 14 Jan 2023, 08:23 Tenhle by se Vám nehodil?
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=773348
To bude on, navyše Karvac bol súčasťou Hriňovej.
Napísať odpoveď