Živé matriky

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Počul som o elektronizácii matrík na matričných úradoch, ako to vlastne teraz funguje? Môžem prísť na ktorúkoľvek matriku a v systéme mi vyhľadajú údaj o príbuznom a nemusím už navštíviť konkrétny matričný úrad, kde sa ten dotyčný narodil/zomrel? Lebo ja mám len skúsenosti spred viac rokov, keď som chodil na matriky do obcí, kde sa mnou hľadané osoby narodili.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

dale92 napísal: 11 Máj 2023, 23:29 Počul som o elektronizácii matrík na matričných úradoch, ako to vlastne teraz funguje? Môžem prísť na ktorúkoľvek matriku a v systéme mi vyhľadajú údaj o príbuznom a nemusím už navštíviť konkrétny matričný úrad, kde sa ten dotyčný narodil/zomrel? Lebo ja mám len skúsenosti spred viac rokov, keď som chodil na matriky do obcí, kde sa mnou hľadané osoby narodili.
Pokiaľ mám správnu informáciu, tak záleží od toho, či daný údaj (narodenie, úmrtie) o danej osobe je zapísaný v systéme. Keďže staršie záznamy tam v zásade nie sú. V každom prípade môže matrikár/ka vo Vašej obci vyžiadať údaj z iného matričného úradu, inej obce, tj. tam, kde sa matričná kniha fyzicky nachádza. Tá zapíše daný údaj do elektronického systému a matrikár/ka vo Vašej obci Vám to vytlačí (rodný/úmrtný list) a uhradíte tam aj poplatok. Takže v zásade nemusíte osobne navštíviť matriku, stačí vec vybaviť cez matričný úrad vo Vašej obci/meste.
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Ďakujem za odpoveď. Som zvedavý, či tam dokážu nájsť niekoho aj keď nepoznám presný dátum narodenia/úmrtia. Vyskúšam, uvidím ;-)
Napísať odpoveď