Prečo Maria Vascsik?

Hladanie priezviska
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Zdravím,
pri pátraní po sobáši Paula Brtalu som narazila na nasledovnú otázku... Jeho manželka boľa podľa záznamu Maria Vascsik dcéra po už zomrelom Emericusovi Kubisovi a manželke Anne. Obaja boli v čase sobáša slobodní (ak tomu správne rozumiem... :D ). Pravdepodobne boli vzdialení príbuzní, pretože im bol udelený "dišpenz". Zaujímal by ma dôvod prečo má uvedená priezvisko ako Vascsik a nie ako Kubis, po otcovi? Môže byť dôvodom, že jej mama bola teoreticky vydatá druhýkrát a "nejakého" Vascsika?
Ďakujem za pomoc a pekný deň.
Katarína


https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 632
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

kabi napísal: 11 Júl 2023, 10:54 Zaujímal by ma dôvod prečo má uvedená priezvisko ako Vascsik a nie ako Kubis, po otcovi? Môže byť dôvodom, že jej mama bola teoreticky vydatá druhýkrát a "nejakého" Vascsika?
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Dobry den, jej (v case sobasa uz nebohy) otec sa volal Imrich Vascsik/Vassek a matka Anna rod. Kubišová
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Veľmi pekne ďakujem, stále sa mám čo učiť pri pátraní po predkoch.... :D
Katarína
Prokop
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 16 Júl 2023, 13:46
Predkovia z oblasti: Borčický, Mattyašovský, Vaščík, Lalinský

Katarína.

Ten zápis je v poriadku a hovorí sa v ňom, že Pavol Brtala, syn Ján a Márie Kmecíkovej z Veľkého Rovného 390 sa oženil s Máriou Vaščíkovou, dcérou nebohého Imricha a Anny Kubišovej z Veľkého Rovného 214. On vo veku 23 a ona 22 rokov.

Prokop
Prokop
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 16 Júl 2023, 13:46
Predkovia z oblasti: Borčický, Mattyašovský, Vaščík, Lalinský

Ešte dodatok. Priezvisko Vaščík je správne, dodnes existujú nositelia tohoto priezviska v Žiline. Aj moja stará mama (matka mojej mamy bola za slobodna Vaščíková, pôvodom zo Strážova)

Prokop
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Zdarvím Prokop,
ďakujem za ďalšie info ohľadom spomínaného mena. :-)
Moja prastará mama bola Brtalíková z Veľkého Rovné a tá mala bratranca Pavla Brtalu, ktorý si práve vzal spomínanú Máriu Vaščíkovú. Pravdepodobne odišli do Spojených štátov, najpr on a neskôr išla za ním aj ona. Žili v Chicagu a ich potomkovia tam pravdepodobne žijú dodnes.
Pekný deň.
Katarína
Napísať odpoveď