Vydanie úmrtných listov

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
marek1689
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 06 Feb 2017, 07:35
Predkovia z oblasti: Hronské Kosihy, Hronské Kľačany, Starý Tekov, Čajkov, Rybník, Neded, Vlčany, Andovce, Selice, Mostová

Dobrý deň prajem,

poprosil by som o radu ako sa dostať k úmrtným listom.
Na matričný úrad v istej obci galantského okresu som poslal žiadosť o vydanie úmrtných listov, kde som popísal a zdokladoval príbuzenský vzťah. Presný dátum úmrtia nepoznám, avšak keďže som hľadané osoby nenašiel v sčítaní 1930, tak som zaznačil do žiadosti predpokladaný interval úmrtia a meno manžela/manželky.
Dnes som volal s pani matrikárkou, avšak som sa dočkal absolútnej neochoty, že oni nie sú povinný a ani nebudú vyhľadávať žiadne záznamy, pokým im nedodám presné dátumy úmrtí (argumentácia, že bez dátumu úmrtia by mohlo prísť k zámene s menovcom). Moja argumentácia, že presne o tie dátumy mi ide a že nemám inú možnosť neobstála.
Napadá mi ešte cirkevná matrika, avšak RK cirkev naozaj nie je povinná vydávať tieto záznamy a je to len na konkrétnom kňazovi vo farnosti.
Ďalšou možnosťou je za určitý poplatok nahliadnuť do štátnej matriky a odpísať si tieto záznamy, avšak ja by som rád držal v ruke konkrétny dôkaz o úmrtí (foto, scan, úmrtný list...).
Poslednou možnosťou je počkať kým sa matriky nedostanú do archívu, avšak neviem, či sa toho dočkám, keďže podľa mojich informácií archív v Šali nemá miesto.
Poprosil by som radu, či mám nejakú reálnu možnosť sa k dokladom dostať.

Ďakujem.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Tak to je ozaj sila. Ja mám naopak, veľmi dobré skúsenosti, na 6 -tich matrikách obcí v okrese Dunajská Streda a Trebišov (Michal na Ostrove, Holice, Gabčíkovo, DS, Kostolné Kračany, Zatín, Veľký Horeš) som sa stretla s maximálnou ochotou, tiež som nevedela presný rok, prehľadali mi dokonca aj 20 rokov v meste Dunajská Streda, tiež som nevedela rok úmrtia a napriek ich veľkému množstvu záznamu, kedže ide o mesto, boli mi ústretový. Mnohé veci mi na matrikách našli aj zadarmo.

Skúste eventuálne napísať oficiálnu žiadosť aj vedúcemu daného úradu a eventuálne aj osloviť tamojšiu farnosť. Ale ja mám zlú skúsenosť, kde som dokonca vedela dátum úmrtia ženy a chcela som si overiť, či bola pochovaná v danej obci a farský úrad mi nestál ani za to, aby mi slušne odpovedali na e-mail (Michal na Ostrove).

Držím Vám palce.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
informujte sa, aká je vo Vašom okrese situácia s indexom k matrike. Matrikári mali totiž povinnosť od r. 1895 viesť nielen matriku zomrelých, ale aj menný index k nej. Najstaršie zväzky matriky sa viedli v r. 1895-1906, potom došlo k zmene predtlače záznamov. Indexy sa však nemenili a viedli sa én bloc až do r. 1922. V niektorých okresoch boli odovzdané matriky z r. 1895-1906 spolu s indexami do r. 1922, inde ostali indexy na úrade. Ak vo Vašom prípade boli indexy odovzdané do archívu, môžete ich prezrieť osobne a úmrtie predka vytipovať. V opačnom prípade by to teoreticky mohla vyriešiť väčšia čokoláda s osobnou návštevou danej matriky...

Ja osobne mám zase s r. kat. kňazmi vynikajúce skúsenosti. Pokiaľ som slušne odkomunikoval, čo a na aký účel potrebujem, ochotne mi potrebné záznamy vyhľadali. Nikdy neviete, na koho natrafíte.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

marek1689 napísal: 14 Aug 2023, 12:39 ...poprosil by som o radu ako sa dostať k úmrtným listom.
Na matričný úrad v istej obci galantského okresu som poslal žiadosť o vydanie úmrtných listov, kde som popísal a zdokladoval príbuzenský vzťah. Presný dátum úmrtia nepoznám, avšak keďže som hľadané osoby nenašiel v sčítaní 1930, tak som zaznačil do žiadosti predpokladaný interval úmrtia a meno manžela/manželky.
...avšak ja by som rád držal v ruke konkrétny dôkaz o úmrtí (foto, scan, úmrtný list...)...
Dobrý deň,
vo Vašom príspevku ste mali v prvom rade napísať, o aký príbuzenský vzťah sa jedná voči hľadaným osobám. Ak nie ste ich vnuk alebo pravnuk, t.j. blízka osoba, tak Vám žiaden matričný úrad na Slovensku nevydá úmrtný list na základe údajov získaných z tzv. "živej matriky" na genealogické účely.
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Jsem pravnučka a v mnoha případech jsem úředníkům na Slovensku nestála ani za to, aby mě poslali do p...... horoucích pekel. Moje zkušenosti jsou tak 50:50 - ochota a ticho. Zdraví P.
marek1689
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 06 Feb 2017, 07:35
Predkovia z oblasti: Hronské Kosihy, Hronské Kľačany, Starý Tekov, Čajkov, Rybník, Neded, Vlčany, Andovce, Selice, Mostová

Dobrý deň,
i ja som mal doteraz len dobré skúsenosti a to som prešiel viacero matričných úradov na západnom Slovensku. V archívoch som mal tiež len dobré skúsenosti. Na farách to bolo komplikovanejšie, ale nakoniec som sa k nejakým údajom dostal.
Ďakujem za rady. Skúsim v archíve index, až by tam bol tak toto by pomohlo. Až nie skúsim iné postupy.
Som v priamom príbuzenskom vzťahu. Ide o úmrtia mojich prapraprastarých rodičov a praprastarého otca.
Ďakujem za rady. Keď uspejem dám vedieť ako to dopadlo.
marek1689
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 06 Feb 2017, 07:35
Predkovia z oblasti: Hronské Kosihy, Hronské Kľačany, Starý Tekov, Čajkov, Rybník, Neded, Vlčany, Andovce, Selice, Mostová

Dobrý deň prajem,

čas vyriešil môj problém. Štátny archív postupne vyžaduje matriky a matričné úrady ich posielajú, nakoľko od roku 1922 boli celoplošne vedené nové matriky. Už len počkám, kým dostanú, aj tú pre mňa podstatnú.
Napísať odpoveď