VYRIEŠENÉ historický schématizmus slovenských farností

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
julia.ceresnikova
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 18 Okt 2022, 00:19
Predkovia z oblasti: Brodzany (Sámela), Kolačno (Beliansky..), Návojovce (Struhár),Vieska (Kubinyi), Valaska Belá (Tupý, ..), Čermany (Čerešník...), Lužianky (Karas...), etc.....)
Bydlisko: pôvodom z Brodzian, teraz Veľké Uherce

Zdravím,

vedel by mi niekto vysvetliť nejaké skratky/ pojmy/ alebo čo z toho vyčítať. Ide farnosť Koloss (Klíž). KEdysi tu bol benediktínsky kláštor.

https://www.knihydominikani.sk/cas/schni/1820/1836.pdf

Par. ant. olim Abbatia: de Anno erectionis non constat. = kedysi opátstvo
Ecclesia ad Ornnes Sanctos= hlavný kostol zasvetený vš.svätým
Patronus. Exc. Consilium R. L. H. = ???
Parochus. D. Valent. Cserveny, Secretarius Districtualis, Incl. Com. Bars. Tab. Jud. Assessor. = pri farárovi sú vymenované jeho "hodnosti"??? sekretár diecézy a ...tekovskej župy

tie filiálky sú mi asi jasné, síce ešte musím naštudovať, kde sa niektoré nachádzali, stĺpce o počte katolíkoch, evanjelokoch a židoch sú mi jasné, ale čo tie čísla za tou bočnou čiarou?


Mňa zauíma ta posledná filiálka Divers. in Monte S. JoannisNep., (Hora sv.Jána Nepomuckého...dnes nazývaná Vrchhora).Čo znamená ta skratka Divers.,

napr. pri scmetaizme z roku 1822 je pri tejto filialke v tom schematizme značka trojuholníka, pri vysvetlivkách ide o Triangularis aspectus, viete mi poradiť o čo ide?
https://www.knihydominikani.sk/cas/schni/1820/1822.pdf
Naposledy upravil/-a julia.ceresnikova v 20 Sep 2023, 13:57, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
Parochia antiqua, olim Abbatia: de Anno erectionis non constat = starobylá farnosť, kedysi opátstvo, rok založenia je neznámy
Ecclesia ad Omnes Sanctos= hlavný kostol zasvätený vš. svätým
Patronus. Excelsum Consilium Regium Locumtenentiale Hungaricum = Patrón: Uhorská kráľovská miestodržiteľská rada
Parochus. Dominus Valentinus Cserveny, Secretarius Districtualis, Inclyti Comitatus Barsiensis Tabellae Judicariae Assessor. = pán Valentín Červený, okresný sekretár slávnej Stolice Tekovskej a prísediaci súdnej tabule

čísla za bočnou čiarou označujú vzdialenosť do farského kostola (v hodinách)
Diversorium in Monte Sancti Joannis Nepomuceni = hostinec v Hore sv. Jána Nepomuckého

Ten trojuholník podľa úvodnej tabuľky uvádza astronomické javy, preto mi jeho využitie pri hostinci nedáva zmysel.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
julia.ceresnikova
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 18 Okt 2022, 00:19
Predkovia z oblasti: Brodzany (Sámela), Kolačno (Beliansky..), Návojovce (Struhár),Vieska (Kubinyi), Valaska Belá (Tupý, ..), Čermany (Čerešník...), Lužianky (Karas...), etc.....)
Bydlisko: pôvodom z Brodzian, teraz Veľké Uherce

ďakujem
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

patricius95 napísal: 18 Sep 2023, 17:02 Ten trojuholník podľa úvodnej tabuľky uvádza astronomické javy, preto mi jeho využitie pri hostinci nedáva zmysel.
Na str. 13 sú poznámky ku farnostiam a tam je pri trojuholníku text "Ecclesiam in Filiali existentem ," - vo filiálke sa nachádza kostol.

Laco
julia.ceresnikova
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 104
Dátum registrácie: 18 Okt 2022, 00:19
Predkovia z oblasti: Brodzany (Sámela), Kolačno (Beliansky..), Návojovce (Struhár),Vieska (Kubinyi), Valaska Belá (Tupý, ..), Čermany (Čerešník...), Lužianky (Karas...), etc.....)
Bydlisko: pôvodom z Brodzian, teraz Veľké Uherce

[/quote]

Na str. 13 sú poznámky ku farnostiam a tam je pri trojuholníku text "Ecclesiam in Filiali existentem ," - vo filiálke sa nachádza kostol.

Laco
[/quote]

Aha, Ďakujem, tam som si to ani nevšimla. Tak teda vyriešené.
Napísať odpoveď