Preklad priezviska

Samuel1234
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 10 Júl 2023, 22:03

Zdravím

ako by ste preložili priezviská: Máté / Maté
Kmetyko/ Kmetiko


Podľa môjho prvoplánového rozmýšlania by som to preložil taktol: Maťový, Kmeťový, ako vy?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ja Vám nerozumiem. Ak je niekto Smith, nebudem ho prekladať ako Kováč.
Samuel1234
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 10 Júl 2023, 22:03

duros napísal: 16 Okt 2023, 19:23 Ja Vám nerozumiem. Ak je niekto Smith, nebudem ho prekladať ako Kováč.
Chcel by som to vedieť len pre moju osobnú zaujímavosť ako by sa tie priezviska písali dnes.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Samuel1234 napísal: 16 Okt 2023, 20:37 Chcel by som to vedieť len pre moju osobnú zaujímavosť ako by sa tie priezviska písali dnes.
To je už iná otázka. Priezvisko Maté, resp. Máté by sa pravdepodobne písalo úplne rovnako. Priezvisko Kmetyko by sa dnes zapisovalo skôr ako Kmeťko, ak teda predpokladáme, že dotyčný žil v slovenskom prostredí...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

patricius95 napísal: 16 Okt 2023, 20:55 .... Priezvisko Maté, resp. Máté by sa pravdepodobne písalo úplne rovnako. ...
Písalo áno, ale prekladalo by sa ako Matej, nie?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Áno, buď tak, resp. ako Matúš.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď