preklad v zázname úmrtia - Tomášov, 1762 "VYRIEŠENÉ"

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deˇ%n

Chcem Vás pekne poprosiť o prelúštenie vety v zázname úmrtia Márie Retej, ktorá bola vdova po Michalovi Mattus. Zaujíma ma ten text, ktorý píšem v úvodzovkách. Ten farár mal ešte príšernejší rukopis ako mám ja a to je už čo povedať :D

10 máj 1762:
sepult Nob nata ?"ez Prosapik Nemes Kurctsinji Mária Retej vidua Michaelis Simerity Mattus ardicna Antigna ? ann.68 orifu Nobyriaticus Lep"

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6N9Q-JT5B

Ďakujem
Naposledy upravil/-a Monicina v 26 Okt 2023, 15:45, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3259
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
text je naozaj veľmi ťažko čitateľný. Podarilo sa mi dešifrovať len časť toho textu: „10 Maÿ Sepul(ta) e(st) Nob(ilis). nata ex ?Prosapick Nemes Hürcthinsi Maria Rétey vidua Michaëlis Senirits Mattus ?ardigera Antiqua Rer(um) aetat(is)suae Annor(um) 68 p(ro)vissa S(acramenti)s o(mni)b(us) viatico sep(ulta).“

Dňa 10. mája bola pochovaná urodzená vdova Mária Rétejová, pôvodom z ???, vdova po Michalovi Seniričovi Matúšovi?, vo veku 68 rokov, zaopatrená všetkými sviatosťami vrátane viatika.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 611
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Zdravím.
Tá obec by mohla byť - Kurtiensis = Kürt=Hidas Kürt=Mostová
s pozdravom
Obi
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4966
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

patricius95 napísal: 24 Okt 2023, 20:28 ..... Maria Rétey vidua Michaëlis Senirits Mattus ....“

.... Mária Rétejová, pôvodom z ???, vdova po Michalovi Seniričovi Matúšovi?, ....
Nie je to Senioris - staršieho?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3259
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

duros napísal: 25 Okt 2023, 08:21 Nie je to Senioris - staršieho?
Priznám sa, že toto slovo tam nevidím, ale nevylučujem to.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ďakujem Vám všetkým pekne za Vašu pomoc. Áno, ten Senioritis by mohlo znamenať starší, nakoľko mala s manželom syna Michala a teda jej manžel by mal prívlastok "starší".

Ten Kurt by mohol byť aj aj obec Ohrady (farnosť v Trhovej Hradskej), ale tam sa priezvisko Rétei nevyskytovalo ani jej sobáš som tam nenašla. Pre mňa je tá pôvodná obec dôležitá, nakoľko v Tomášove bol jeden Rétei a mohla by byť jeho dcéra, ale jej sobáš s Michalom Matusom tam tiež nebol ani jej krst.

Ale nerozumiem tomu slovu " Prosapick", neviete niekto, čo by to mohlo znamenať?
baron
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

Monicina napísal: 25 Okt 2023, 11:03 Ďakujem Vám všetkým pekne za Vašu pomoc. Áno, ten Senioritis by mohlo znamenať starší, nakoľko mala s manželom syna Michala a teda jej manžel by mal prívlastok "starší".

Ten Kurt by mohol byť aj aj obec Ohrady (farnosť v Trhovej Hradskej), ale tam sa priezvisko Rétei nevyskytovalo ani jej sobáš som tam nenašla. Pre mňa je tá pôvodná obec dôležitá, nakoľko v Tomášove bol jeden Rétei a mohla by byť jeho dcéra, ale jej sobáš s Michalom Matusom tam tiež nebol ani jej krst.

Ale nerozumiem tomu slovu " Prosapick", neviete niekto, čo by to mohlo znamenať?
Dobrý deň,
podľa slovníka "prosapia"=rod, rodina, príbuzenstvo. Nemeskürt=Zemianske Sady, okr. Galanta.

baron
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ďakujem Vám za pomoc. Naozaj to vyzerá na tie Zemianske Sady, nenapadlo ma, že to slovo Nemes sa vzťahuje na obec, ale dáva to zmysel, prečo by v zápise farár dvakrát uvádzal slovo urodzený a to v dvoch odlišných formách (Nob. a Nemes)
K sobášu sa bohužiaľ nedostanem, farské záznamy sobášov v Dvorníkov sa začali viesť až od 1709.
Moc ste mi s tým pomohli, môžem takto vylúčiť iných Rétejovcov, ktorý obývali Tomášov. Aj tu sa ukázalo, ako ľahko môžeme sklznuť k predpokladom, ktoré ponúka jednoduché riešenie, ale potom sa ukážu ako chybné.
Napísať odpoveď