vojak 71. regimentu, neskorsi zajatec v rusku

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
tucek
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Nov 2023, 18:23
Predkovia z oblasti: Lazy pod Makytou

Stary otec bol pesiakom 71. regimentu v Trencine a neskor zajaty v Rusku. O tychto skutocnostiach mam podklady so zverejnenych madarskych archivov. Ma niekto skusenosti so ziskavanim dalsich detailov ohladom priebehu vojenskej sluzby od odvedenia a / alebo nasledne zajatia? Budem vdacny za kazde usmernenie alebo odkaz. Vopred dakujem.
Jan Tucek
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
posielam odkaz na články na našom webe, kde sa dočítate viac ak o tom, ako hľadať vojenské záznamy Vašich predkov:
https://www.geni.sk/category/dokumenty/ ... slovenska/
Príjemné čítanie 8-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
film
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 24 Okt 2022, 10:29
Predkovia z oblasti: Lysá pod Makytou

Dobrý den,

v českém vojenském archivu mají kmenové listy, ale jen pro určité roky narození, Jaký byl ten Váš praděda ročník?
Pokud se dochoval Kmenový list posílají to na e-mail.

Můj praděda má taky domovskou obec Lazy pod Makytou - Dubková, po nevlastním otci, matka byla z Lysé pod Makytou a pak žila v Halenkově,nemáte náhodou nějaké info o odvedencích z této obce? Jeho kmenový list byl skartován , vím jen že sloužil v Trenčíně, jen nevím jednotku , Buďto ten 71. pěší pluk nebo 15. honvédský. Obce vedly knihy s informacemi o vojenské službě lidí domovsky příslušných , od odvodu , přes vojenskou službu a zálohu.
tucek
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Nov 2023, 18:23
Predkovia z oblasti: Lazy pod Makytou

Pozdravujem Vas a dakujem za reakciu!
Na Lazoch - Dubkovej som prezil detstvo a doverne to tam poznam. Vojenskou historiou predkov som sa zacal zaoberat az teraz, ale v matrikach prakticky v celej doline od Puchova az po Lazy, resp. Lysu sa vcelku orientujem.
Dakujem za info ohladom vedenia knih odvedencov v obci. Overim to na obecnom urade v Lazoch - rodicovsky dom vyuzivam ako chalupu a casto tam chodim. Ako sa volal Vas pradedo? Moj stary otec bol rocnik 1893, viem ze bol odvedeny
k 71. regimentu a bol zajaty v Rusku, vo Vornezi... Medzitym som sa znova vratil k vazbe na VHA (uz som to kedysi preveroval, ale nedokoncil) a poziadal o preverenie.
J.T.
film
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 24 Okt 2022, 10:29
Predkovia z oblasti: Lysá pod Makytou

Dobrý den,

praděda František Balušek narozen 1887 , jeho matka Veronika Malovcová se narodila v Lysé pod Makytou,
vzala si za manžela Štěpána Baluška, ten byl nemanželským synem Evy Baluškové z Dubkové
a legitimizoval pradědu Františka.
Štěpán Balušek se narodil v Dubkové č. 47 roku 1862, matka Eva byla dcerou Jana, dál jsem se nedostal

Praděda František měl staršího bratra Josefa Malovce, ten sloužil u 15. honvédského pluku, ale měl domovskou obec Lysou pod Makytou, žil v Halenkově a pak prý v Lysé. Josef měl 3 syny.
praděduv mladší bratr se jmenoval Jan Balušek r. 1893, ten možná byl také ve válce, ale nevím, zemřel mladý
v roce 1920

ty knihy by měly být buťto knihy branců či odvedenců, možná se to dělilo podle roku narození, ale v menších obcích, byla třeba jedna pro více ročníků
Napísať odpoveď