Dolnozemské matriky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
lubomir.kmet
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Máj 2022, 11:48
Predkovia z oblasti: dolnozemskí slováci

Združenie pre genealogický výskum dolnozemských Slovákov si dalo za cieľ postupne genealogicky spracovať matriky obcí, ktoré v priestore veľkej panónskej nížiny v 18-tom a 19-tom storočí osídľovali Slováci z hornouhorských stolíc.
V prvom kroku najprv naindexujeme matriku (krsty, sobáše, úmrtia) zvolenej osady a v druhom kroku (ak sa pre neho rozhodneme), potom vytvárame na základe týchto indexov rodové väzby pre celú zvolenú osadu. Takto sme už spracovali matriky obcí ako Slovenský Komlóš, Pitvaroš, Ambrózka, Bánhedeš, Čanádalbert, Nadlak, Békešská Čaba, ale aj napr. Kulpín, Báčska Palanka. Okrem toho pre objektivizáciu údajov spracovávame aj nafotené náhrobky na cintorínoch dotknutých obcí.

V našej databáze máme takto už cca 700 000 spracovaných matričných záznamov. Od začiatku decembra sme spustili nový vyhľadávač a databáza je teda pre záujemcov online na našej webovej adrese http://genealogiadolnozemskychslovakov.eu
V súčasnosti je pre neregistrovaných používateľov k dispozícii 20 voľných dopytov mesačne.

Možno to niekomu pomôže pri vlastnom bádaní.
baron
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

Dobrý deň,
chcel som sa zaregistrovať na Genealógia dolnozemských Slovákov začiatkom októbra 2022. Účet bol vytvorený, ale pred použitím musel byť overený. Odpoveď prišla, že sa mám v krátkosti predstaviť, kto som a čo ma k registrácii motivuje, aký mám vzťah ku Komlóšu resp. k potomkom Komlóšanov. Odpísal som, že sa venujem genealógii svojich predkov, že moji predkovia už v 18. storočí odišli na Dolnú zem, vymenoval som rody, ktoré študujem a preto ma zaujímajú aj matriky z Komlóša. Napísal som, že dúfam, že mi umožníte prístup k nim. Tam komunikácia skončila a odpoveď neprišla. Ak si teda vyberáte svojich bádateľov na doporučenie nejakej komisie, ktorá určí, kto môže a kto nie, tak by Ste to nemali ani verejne propagovať.

baron
lubomir.kmet
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Máj 2022, 11:48
Predkovia z oblasti: dolnozemskí slováci

Dobrý deň.
Nemáme žiadnu komisiu, ktorá si vyberá "vhodnosť" registrovaných členov stránky. Sme iba združenie dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli (väčšinou ako poďakovanie starým rodičom) pokúsiť sa genealogicky zdokumentovať svoj pôvod. Táto činnosť sa však medzičasom rozrástla na pomerne veľkú oblasť "dolnej zeme".
Každý, kto odpovedal na registračný email bol aj kolegyňou na stránke aktivovaný.
Ak Vaše konto (ako píšete) nebolo aktivované, muselo prísť niekde k omylu.

V súčasnosti je systém registrácie pozmenený, pre základný prístup do databázy sa netreba registrovať.
Napísať odpoveď