Svedok na 18+ svadbách

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
MarcoPolo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Dec 2023, 13:40
Predkovia z oblasti: Hrabove

Ahojte, pri pátraní po predkoch som našiel jedného, ktorý medzi rokmi 1749-1765 figuruje ako svedok na 18 svadbách. V dvoch prípadoch to boli dokonca 2 svadby v 1 deň. Bolo to bežné, alebo to je niečo nezvyčajné? Napadlo ma, že bol asi obľúbený, alebo bohatý, keď si ho tak často vyberali :) Ak treba pridám aj všetky záznamy kde som ho našiel.

Keď bol svedok na dvoch svadbách v jeden deň, to vyzerá, že mali svadbu súrodenci naraz, možno spravili jednu veľkú oslavu. Podľa priezvisk by to sedelo:

Dňa 12.3.1753
Mikuláš svedok na svadbe Jána Koščáka (z Hrabového) a Anny Puritkovej
Mikuláš svedok na svadbe Jána Hriančíka (z Hlbokého) a Anny Koščákovej
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... -9RQN-9D37

Dňa 3.2.1759
Mikuláš svedok na svadbe Juraja Krajčího (z Jablonového) a Zuzany Škripecovej
Mikuláš svedok na svadbe Jána Škripeca (z Jablonového) a Zuzany Krajčiovej
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... -9RQN-98CW
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Áno, to je v poriadku. Aj napr. v Gabčíkove pôsobilo v 18 stor.cca 10 mužov, ktorí v priebehu 15-20 rokov robili svedkov na sobášoch, jeden bol napr, učiteľ druhý bol notár, jeden bol sudca a boli pri cca 90% sobášov v dedine. Vtedy neboli vždy svedkovia pri sobáši a ani krstní rodičia členovia rodiny tak ako je to dnes zvykom. Hlavne pri sobášoch to boli skôr vzdelanejší členovia miestnej komunity.
Čo sa týka sobášov členov rodiny v jeden deň, mám také prípady. Napr.moja predkyňa sa vydávala v ten istý deň ako jej ovdovelý otec (mala ešte viacero malých nezaopatrených súrodencov).
Tiež mám predkyňu, ktorá sa vydávala so sestrou v rovnaký deň, dokonca si brali bratov. A videla som to aj v iných prípadoch.
MarcoPolo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Dec 2023, 13:40
Predkovia z oblasti: Hrabove

ďakujem, to sú cenné informácie do mojej kroniky. ešte doplním, že jeho otec bol pri sčítaní v roku 1715 uvedený ako richtár, je možné, že túto funkciu podedil a to by možno vysvetlilo, prečo bol taký populárny svedok.
ĽubomírDupej
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 27 Nov 2023, 15:15
Predkovia z oblasti: Polomka

S rovnakou zaujímavosťou som sa stretol aj ja. V knihe sobášov - v civilnej matrike obce Polomka z rokov 1900 - 1905 som našiel menovca, ktorý bol vo svojich 41 rokoch svedkom na cca 20 sobášoch v priebehu jedného roka, počas 5 rokov to bolo možno 30 sobášov, kde bol 1. alebo 2. svedkom. V tomto prípade sa však nejednalo o žiadneho významného občana, József Dupej (matrika je písaná po maďarsky) pochádzal z obyčajnej chudobnej rodiny roľníkov a nádenníkov. Tak som uvažoval nad dôvodom, prečo práve Jozef bol tak častým svedkom a len hádam, že bol možno obľúbeným spoločníkom, alebo býval na strategickom mieste obce, kde bol "po ruke", alebo si možno takýmto spôsobom pomáhal - dostal najesť, vypiť, výslužku... Vymýšľam si, netuším. Možno by to nejaký etnológ vedel vysvetliť.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Stretol som sa s tým, že častým svedkom na sobášoch bol kostolník, či niekto z jeho rodiny.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Predpokladám, že to najdôležitejšie kritérium pri výbere svedka na svadbe bola dôveryhodnosť a serióznosť a zrejme aj rázna povaha danej osoby, Predpokladám, že ten svedok na svadbe zrejme nemal len formálnu úlohu, ale v prípade možného konfliktu v budúcnosti musel rázne jednať a musel požívať v spoločnosti dôveru.
Tiež by ma zaujímal názor nejakého etnológa, ako to vtedy fungovalo a to nielen pri sobášoch. ;)
Napísať odpoveď