Príčina úmrtia - scirrhus

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
lubomir.kmet
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Máj 2022, 11:48
Predkovia z oblasti: dolnozemskí slováci

Dobrý deň, vedel by mi prosím niekto poradiť, čo je to "scirrhus" - aká príčina úmrtia?
Vyskytuje sa pomerne často v matrike úmrtí Liptovskej Sielnice v období medzi rokmi 1795 - 1817. Neskôr sa už nevyskytuje. Latinský slovník mi uvádza, že by sa malo jednať o nádor. Nejako mi to ale nepasuje k tomu, že táto príčina úmrtia je uvádzaná iba u detí zhruba do 4 rokov a aj viac záznamov vedľa seba uvádza "scirrhus" ako príčinu úmrtia. Mala by to byť podľa mňa nejaká detská nemoc.

Ďakujem vopreed.
Prílohy
scirrhus.jpg
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
podľa https://en.m.wiktionary.org/wiki/scirrhus môže ísť o stvrdnutie (spôsobené opuchom), alebo o nádor.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
lubomir.kmet
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Máj 2022, 11:48
Predkovia z oblasti: dolnozemskí slováci

Ďakujem za link. Ja som toto vysvetlenie našiel vo viacerých slovníkoch.
Avšak mi to nepasuje k tomu, že by mali (pomerne hromadne) na opuch alebo nádor umierať malé deti. V matrike nebol ani jeden prípad, kde by na "scirrhus" umrel dospelý človek.
Možno že je to niečo ako angína - kde napuchnú mandle ?

(Opravujem, boli 3 prípady úmrtia dospelého človeka, tu sa to písalo ako "schyrrus")
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
nádorové ochorenia sa týkali aj dstí. Nevylučujem však, že mohlo ísť napr. o opuch hrdla.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
lubomir.kmet
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Máj 2022, 11:48
Predkovia z oblasti: dolnozemskí slováci

Dobrý deň, samozrejme že sa týkali aj detí.
Ale v tom období (1795 - 1815) sa vyskytujú aj príčiny úmrtia ako tumor, cancer, carcinoma.
Tieto zápisy robili iba dvaja farári - Ján Midielka a Jakub Hroboň.

Mne sa ani tak nejedná o konkrétneho človeka, ale o to, do akej skupiny zaradiť toto ochorenie "scirrhus".
Ak ho zaradím medzi nádorové ochorenia (rakovina), potom sa mi (asi) dosť skreslí štatistika.
scirrhus_1.jpg
žltá krivka ukazuje percentuálny podiel úmrtí na nádorové ochorenia podľa rokov včetne "scirrhus", červená bez scirrhus.
Nezdá sa mi, že by v roku 1814 z celkového počtu 68 úmrtí až 28% ľudí v jednom cirkevnom zbore umrelo na nádorové ochorenie.
Alebo je to špeciálne označenie tumoru v prípade detí?
Skôr by som sa priklonil k zaradeniu tejto príčiny úmrtia medzi infekčné choroby.

Ďakujem za ochotu.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Jediným ako-tak dobovým prameňom je Bernolákov Slowár slowenskí, podľa ktorého je scirrhus tvrdý opuch. Podľa mňa šlo o ochorenia, ktoré sa prejavovali opuchom nejakej časti tela, pričom si myslím, že nie je možné jednoznačne povedať, či šlo o nádorové alebo o infekčné ochorenie. Čisto teoreticky nemuselo ísť iba o jedinú diagnózu, ktorú týmto pojmom nazvali...

https://slovnik.juls.savba.sk/?w=Otok&s ... d=bernolak#
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

lubomir.kmet napísal: 17 Jan 2024, 14:27 ... Mne sa ani tak nejedná o konkrétneho človeka, ale o to, do akej skupiny zaradiť toto ochorenie "scirrhus"...
Dobrý deň,
skúste hľadať odpoveď na Vašu otázku napr. aj tu https://www.hungaricana.hu/en/search/re ... er_page=20 . Ak neviete po maďarsky, text je možné skopírovať a vložiť do prekladača.
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Môj názor: Vzhľadom na to, že to mali maloleté deti je úplne jasné, že išlo o detské infekčné ochorenie, ktoré sprevádzali opuchy, predpokladám že lymfatických uzlín - najpravdepodobnejšie kiahne, alebo iné... záškrt, mumps, rubeola, atď.. O aké ochorenie išlo farár zrejme nevedel alebo aj vedel, ale opuch všeobecne uviedol ako hlavný prejav, resp. problém, ktorý viedol k problémom s dýchaním, teda k uduseniu.
Na infekčné ochorenie jednoznačne poukazuje aj krátkodobejší výskyt.
Taký istý krátkodobý výskyt sa vyskytol napr. pri cholere vo farnosti Vrakúň a Kostolé Kračany , kde to prebehlo v septembri a októbri 1831 ( počet zomrelých len za tie dva mesiace prevýšil bežný priemerný počet zomrelých v celom roku) a potom ako keď utne to zmizlo. V inej farnosti zase zrazu prišli samé varioly v roku 1829. A našla som aj farnosť, kde cholera tak neúradovala. Zase v inej farnosti sa hromadne behom len pár mesiacov v roku 1876 vyskytli kiahne. Každá obec mala svoje špecifiká a tým aj svoju históriu infekcií. A že vo Vašom prípade išlo o detskú infekciu, je úplne jasné.
lubomir.kmet
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Máj 2022, 11:48
Predkovia z oblasti: dolnozemskí slováci

Áno, v tomto s vami súhlasím. Aj ja som dospel k podobnému záveru.

Neporovnával by som to však s cholerou v roku 1831, alebo neskoršími výskytmi (1849, 1855, 1873).
Cholera bola ako infekcia rozšírená po celej Európe a najmä tá v roku 1831 mala devastačné účinky na mnohé lokality. Robili sme "výskum" aj na iných cirkevných zboroch - najmä na dolnej zemi, kde sú k dispozícii omnoho väčšie štatistické vzorky dát. Všade tá cholera trvala cca do dvoch mesiacov a umrelo na ňu častokrát aj 20% obyvateľstva. Úmrtnosť v tomto roku stúpla cca na 4-násobok oproti "bežnej" ročnej úmrtnosti.
A podobné výsledky sa ukazujú, či sa jedná o Liptovskú Sielnicu, Slovenský Komlóš alebo Békešskú Čabu, teda lokality od seba vzdialené vyše 500 km.

Ďakujem za komentáre a ochotu.
Napísať odpoveď