Dátum narodenia a krstu sú rovnaké

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
NikolaV
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 30 Jan 2024, 16:15
Predkovia z oblasti: Spiš, Liptov

Zdravím,

Hľadám praprastaru mamu, ktorú som objavila cez sčítanie ľudu 1930 kde väčšinou nie je rodné priezvisko. Je možné že to je tá istá osoba ak v sčítaní je dátum narodenia 18.marec 1880 a tá nájdená Paulína Pomikalko má uvedený tento dátum ako dátum krstu?

Sčítanie ľudu:
https://www.slovakiana.sk/kulturne-objekty/cair-ko1bgss

Krst:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... id=fs_copy

Ďakujem
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Môže to tak byť, no je to potrebné overiť. Odporúčam Vám vyhľadať jej sobáš v roku 1904 ako je uvedené na sčítacom hárku, rok býva väčšinou OK len dátumy lietajú hocijak v sčítacích hárkoch .... keď nájdete sobáš, tak budete vedieť jej rodné priezvisko i rodičov.

Ak sa Vaši predkovia medzi rokmi 1930 a 1940 nesťahovali, bývali v rovnakom dome, tak ... pomáha vyhľadať daný dom v hárkoch z roku 1940. Ono totiž v roku 1940 zvykli uvádzať (aspoň v mojom regióne) aj rodné priezviská žien/manželiek.
NikolaV
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 30 Jan 2024, 16:15
Predkovia z oblasti: Spiš, Liptov

vorky napísal: 03 Feb 2024, 14:27 Môže to tak byť, no je to potrebné overiť. Odporúčam Vám vyhľadať jej sobáš v roku 1904 ako je uvedené na sčítacom hárku, rok býva väčšinou OK len dátumy lietajú hocijak v sčítacích hárkoch .... keď nájdete sobáš, tak budete vedieť jej rodné priezvisko i rodičov.

Ak sa Vaši predkovia medzi rokmi 1930 a 1940 nesťahovali, bývali v rovnakom dome, tak ... pomáha vyhľadať daný dom v hárkoch z roku 1940. Ono totiž v roku 1940 zvykli uvádzať (aspoň v mojom regióne) aj rodné priezviská žien/manželiek.
A neviete či takéto sobasne listy sú niekde prístupné? Či je potrebné pátrať v archíve?
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

NikolaV napísal: 04 Feb 2024, 09:12
vorky napísal: 03 Feb 2024, 14:27 Môže to tak byť, no je to potrebné overiť. Odporúčam Vám vyhľadať jej sobáš v roku 1904 ako je uvedené na sčítacom hárku, rok býva väčšinou OK len dátumy lietajú hocijak v sčítacích hárkoch .... keď nájdete sobáš, tak budete vedieť jej rodné priezvisko i rodičov.

Ak sa Vaši predkovia medzi rokmi 1930 a 1940 nesťahovali, bývali v rovnakom dome, tak ... pomáha vyhľadať daný dom v hárkoch z roku 1940. Ono totiž v roku 1940 zvykli uvádzať (aspoň v mojom regióne) aj rodné priezviská žien/manželiek.
A neviete či takéto sobasne listy sú niekde prístupné? Či je potrebné pátrať v archíve?
Donedávna boli na matričných úradoch, no v tento moment by už mali byť tieto ŠTÁTNE/CIVILNÉ matričné knihy (do 1923) odovzdané do príslušných archívov. Najprv sa skúste opýtať na matričnom úrade, kde tá svadba mohla byť... ak Vám povedia, že matriku už odovzdali do archívu, tak musíte pátrať tam.

Druhou možnosťou je hľadať v CIRKEVNÝCH matričných knihách na príslušnej fare, no farnosti nemajú povinnosť Vám poskytnúť nahliadnutie/vyhľadanie v týchto cirkevných matrikách. Ja odporúčam hľadať podľa prvého odseku, tzn. štátne/civilné matriky.
Napísať odpoveď