Kde ďalej pátrať?

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Zdravím,

neviem, či to zakladám pod správnu tému ale chcela by som spýtať, kde hľadať ďalej?
Ide o môjho dedka a jeho prvú ženu. Problém je, že neviem ako sa volala a kedy si ju dedko vzal ani kedy sa rozviedol...Dedko sa druhýkrát oženil a moja babka bola jeho druhá žena. V roku 1945 sa narodil už môj otec. Prvé manželstvo bolo viac menej rodinné tajomstvo a nikdy sa o tom pred mojou babkou nehovorilo. Je pravdepodobné, že s prvou ženou mal dcéru, Dedko bol kalvín a navštívila som kalvínsky farský úrad v BA, ale tu sme jeho 1. sobáš nenašli, ani krstenie jeho dieťaťa. Skúšala som matriku, ale tu bez mena 1. manželky alebo dátumu sobáša nevyhľadávajú údaje... Archív v BA som si nie istá, že už majú obdobie 1930-40? Skúšala som aj sčítanie ľudu... V roku 1930 vyskakuje dedko ešte ako slobodný a pri roku 1940 neviem na akej ulici v BA býval. Podľa zindexovaného nemá som ho bohužiaľ nenašla ...
Tak neviem, kde ďalej hľadať... Ak by vedel niekto poradiť ako a kde ďalej, budem rada...
Pekný deň.
Katarína
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3270
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
pokúste sa v prvom rade nájsť druhý sobáš starého otca. Pred vstupom do manželstva sa už v 40. rokoch spisovali zápisnice, v rámci ktorých istotne musel starý otec doložiť rozhodnutie o rozvode prvého manželstva. To znamená - ak nájdete matriku, kde došlo k druhému sobášu, mal by matričný úrad byť schopný vyhľadať zápisnicu o uzatvorení manželstva a v nej by mohli takéto údaje figurovať.
Určite dajte vedieť, ako ste dopadli, zaujíma ma to.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
kabi
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 25 Máj 2022, 09:43
Predkovia z oblasti: Bíro (južné Sl., BA), Maršán (Bytča), Petrašovič (okr. Trnava), Čéč (okr. Trnava), Pribila/Přibyla (Kysuce, Frenštát pod Radh., Viedeň), Zvonár,

Zdravím,
Veľmi pekne ďakujem za zaujímavý tip…Určite to vyskúšam., Skúsim u otca zistiť dátum toho sobáša, aby sa dalo od niečoho odpichnúť. Vôbec neviem, či ho vie…
Ak sa mi podarí niečo zostiť, určite sa oztvem
Ešte raz ďakujem…
Pekný večer.
Katarína
Napísať odpoveď