Narodenie Bánov - dve mená, alebo dvojičky?

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Zdravím, chcem sa opýtať na názor na nasledovný zápis v matrike pokrstených v Bánove (Bánkeszi).
Ide o zápis zo 6. januára 1794 v kolonke meno čítam "Joan et Joseph", rodičmi sú Ján Rosival a Mária Šimunek.
Myslíte, že sa jedná o dvojičky, alebo dieťa dostalo dve mená?
Proti teórii o dvojičkách mi hovorí skúsenosť, že poväčšinou to býva uvedené ako gemelli a bývajú uvedení na dvoch riadkoch.
Proti teórii o dvoch menách hovorí skúsenosť, že v tom období to nebolo až tak časté ani pri príslušníkoch šľachty a už vôbec nie pri poddaných, resp. sedliakoch.

A keď už sem píšem - pomôžete aj s menami krstných rodičov? Moja transkribcia: Joseph.. R? Barba H????

Odkaz na matriku: https://das.familysearch.org/das/v2/dgs ... 0467/$dist zápis vľavo dole štvrtý riadok odspodu.

Ďakujem

Laco
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
latinská spojka "et" označuje slovenské "a", teda ide jednoznačne o dvojičky, nie o dve mená jedného človeka - nebol by dôvod zapisovať meno jedného dieťaťa "Ján a Jozef". Ak som zápis správne prečítal, krstnými rodičmi boli Jozef Kosztka (Kostka) a Barbara Hrbatsek (Hrbáček).
S pozdravom
Patrik Zakarovský
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Ďakujem, znie to rozumne.
Ďakujem aj za rozlúštenie krstných rodičov - je zaujímavé, že v mene Roszival a Kosztka boli použité rôzne tvary písmena s.

Laco
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Áno, v latine sa používalo tzv. krátke i predĺžené "s". Predĺžené sa malo používať na začiatku a uprostred slova, krátke na konci, no pravidlo sa nedodržiavalo dôsledne
S pozdravom
Patrik Zakarovský
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Skúste si prelistovať pár strán krstnej matriky pred aj za týmto zápisom. Ako miestny kňaz zapisoval dvojičky. Nestretol som sa zatiaľ s takýmto zápisom, aby obe deti boli v jednom riadku a spojené iba spojkou "et". Vždy bývalo zapisované každé v osobitnom riadku a pri nich poznámka "gemelli". Nebývalo ani zvykom, aby obe deti mali tých istých krstných rodičov, vždy aspoň jeden bol iný. Pripájam náhodný príklad - rok 1802, Dvory nad Žitavou, záznam z 10. júla:
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,161242301

Máte doložené ďalšie záznamy o oboch prípadných dvojičkách? Ich sobáš, resp. úmrtie?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Ejco, na obranu môjho názoru uvádzam nasledovné príklady z danej matriky:
záznam z 19.7.
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,950234701
záznam z 3.9.
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,950234701

V 18. storočí bolo bežné uvádzať 2 zápisy do jedného riadka v snahe ušetriť priestor. Zároveň, ak si pozrieme záhlavia stĺpcov (Baptisavi infantem), príde mi minimálne nelogické zapísať jedného človeka Helenam & Eleonoram (teda krstím Helenu a Eleonóru). Viac krstných mien u jednej osoby bolo v tom čase typické výhradne pre zemianske rodiny a to nie je tento prípad. Preto sa nazdávam, že v žiadnom prípade nejde o jednu a tú istú osobu, sám ste určite zažil rôzne zápisy od jedného a toho istého kňaza.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
tgregor
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 06 Nov 2012, 12:20
Predkovia z oblasti: Malé Hoste (Manina, Božik), Zlatníky (Dúcky, Niko, Majtán, Sedlák, Mlynek), Veľké Hoste (Miksa, Hagara, Zajac), Miezgovce (Hagara), Tr. Stankovce (Mlynek), Nová a Stará Lehota (Gregor, Michalka)
Kontaktovať používateľa:

Možno sú dve deti v jednom riadku práve preto, že majú rovnakých krstných rodičov. Keď mali rôznych krstných rodičov, tak ich farár zapísal do dvoch riadkov.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

ejco napísal:Skúste si prelistovať pár strán krstnej matriky pred aj za týmto zápisom. Ako miestny kňaz zapisoval dvojičky. Nestretol som sa zatiaľ s takýmto zápisom, aby obe deti boli v jednom riadku a spojené iba spojkou "et". Vždy bývalo zapisované každé v osobitnom riadku a pri nich poznámka "gemelli". Nebývalo ani zvykom, aby obe deti mali tých istých krstných rodičov, vždy aspoň jeden bol iný.
Práve pre nezvyklosť som sa pýtal na názor iných. Pri prezeraní matriky som narzil na túto stránku: https://das.familysearch.org/das/v2/dgs ... 0469/$dist 16. decembra 1794 sa narodili dovjičky, zapísané takisto v jednom riadku a rovnakými krstnými rodičmi - ich mená sú zapísané ako "Adamus & Eva".
ejco napísal:Máte doložené ďalšie záznamy o oboch prípadných dvojičkách? Ich sobáš, resp. úmrtie?
Zatiaľ nie veľmi, nenašiel som žiaden zápis úmrtia do dvoch rokov od narodenia (čo by pri dvojičkách nebolo nič mimoriadne). Sobáše sa dosť ťažko priraďujú, lebo v prvej polovici 19. storočia sa do sobášnej matriky nezapisovali rodičia snúbencov. Ten Jozef by mi rokom narodenia pasoval na jedného "osamelého" Jozefa Rosival, čo sa ženil v Šaštíne, čo je celkom pekná vzdialenosť. https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1372796783 Aj keď meno svedka (Vilim) a o tri riadky vyššie Gúcky nevylučuje možnosť, že partia ľudí z okolia Šurian išla do Šaštína robiť do textilnej manufaktúry. Ale to sú len také divoké úvahy.

Laco
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

laco napísal: https://das.familysearch.org/das/v2/dgs ... 0469/$dist 16. decembra 1794 sa narodili dovjičky, zapísané takisto v jednom riadku a rovnakými krstnými rodičmi - ich mená sú zapísané ako "Adamus & Eva".
Zabudol som pri písaní odpovede povedať to najzaujímavejšie - na dolnom riadku je Anna Mária - dcéra už spomínaných Jána Rosivala a Márie Šimunek. Tu sa skôr prikláňam k tomu, že sa jedná o jedno dieťa. Po prvé chýba to "et", po druhé Anna-Mária bolo časté dvojmeno (aj keď častejšie bolo Mária-Anna).

Čiže na jednej strane sa nachádza potvrdenie oboch alternatív. To jedného poteší.

Laco
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

V tomto momente by som pôvodnú otázku považoval za zodpovedanú. Mimochodom, bol jeden z chlapcov Vašim priamym predkom? Ak áno, ako je uvedený v sobášnom, resp. úmrtnom zápise?
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď