Chýbajúce strany na FS

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Dnes ma poriadne naštvalo Familysearch, vedel som presný dátum narodenia a išiel to pozrieť do matriky. Zákon schválnosti je, že som zistil, že nemajú naskenovanú práve túto jednu stranu z matriky. Je to pekne vidieť, lebo daná matrika je po stranách očíslovaná, a je vidieť ako jedno číslo preskočili. Tiež tá dvojstrana určite fyzicky nechýba, lebo z druhej strany sú tie listy nafotené, takže fyzicky existuje. Aby to nebolo všetko, zrovna ide o vetvu z totálne opačného konca SR vzdialeného 500km :D
Týmto hľadám nejakú dobrú dušu ochotnú pozrieť matriku v archíve Prešov.

Ešte jeden rovnaký prípad som si všimol dávnejšie, tiež podľa číslovania, v inej matrike. Predpokladám, že sa to stalo už pri mikrofilmovaní a teda nepôjde to tak jednoducho opraviť.
Stretli ste sa už s tým?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nieco take tu uz bolo a dokonca tiez na vychode, tykajuce sa SA Presov:
viewtopic.php?f=22&t=7053&p=12309&hilit ... ana#p12309
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Napíšte im e-mail, väčšinou zvyknú odpovedať do týždňa.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Nechcem zakladať zvláštnu tému, ide o matriku obce Čukalovce, grécko-katolícku. Tu sa chcem ešte spýtať, že na FS je len od roku 1882, kde hľadať predchádzajúce záznamy? Posledná otázka je k tzv. strateným matrikám na východe, ktoré sú na stránke pána Pavloviča. O čo sa presne jedná?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím,
čukalovská matrika je dochovaná len od roku 1882. Ak sa aj staršie záznamy viedli, pravdepodobne boli jednou z mnohých obetí 2. svetovej vojny (prípadné druhopisy by mali byť Štátnom archíve Prešov, no ak chýbali originály, druhopisy sa v PO zvykli digitalizovať). Pri tých "stratených" matrikách ťažko povedať - napíšem mu e-mail a snáď sa vyjadrí, o aké matriky ide.
edit: staršie záznamy ku gréckokatolíkom skúste hľadať v príslušnej r. kat. matrike.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Dostal som už odpoveď z archívu a žiaľ je to tak, že originály sa nezachovali, len jediný druhopis. To bude ten, čo je na FS. Inak mi potvrdili daný rodný záznam a dozvedel som sa mená rodičov. Ten Pavlovič sa vám už ozval, alebo mu mám skúsiť napísať ?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Odpovedal mi asi pred troma minútami, citujem:
Dobrý večer pán Patrik.
Stratené matriky?
Je to tak trochu aj moje obchodné tajomstvo.
Za týmto pojmom je moje 14-ročné bádanie. Sú to stovky hodín a tisíce prezretých listín v archívoch.
Ja som objavil kópie matrík uvedených na www.
Ale, ako to už na Slovensku chodí, dotyčné profesionálne inštitúcie o tom ani nevedia, že to majú.
Tieto zatiaľ nájdené matriky ako vidíte sú cca o 40 rokov staršie, takže nie je možné s prípadné priezviská s istotou
prepojiť. Môže sa akurát len zistiť možný výskyt daného priezviska v obci.
S pozdravom
Rudo

Ťažko povedať, čo tým myslel...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Zaujímavé, dostal som rovnakú odpoveď :) Keď som sem písal svoj ostatný príspevok, tak som mu tiež napísal email. Mám pocit, že odpoveď bola skôr mne a vám poslal rovnakú. Totiž v tom emaili som mu písal v zmysle, že či to môže rozviesť, ak to nie je jeho obchodné tajomstvo.

Čo tým myslel je jasné, v nejakom archíve(Cirkevný/ŠA Prešov, Sátoraljaujhely) objavil nejaké druhopisy. Na stránke má uvedené aj roky vačšinou 1821-1823. Takže je jasné, že je to skôr len taká zaujímavosť, ale praktické využitie to veľmi nemá. Najmä, keď moja matrika začína 1882.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Myslím, že som to vyriešil, grk matrika 1821-1881 Čukalovce a aj veľa ďalších zo Zemplína sú Sátoraljaújhely. Pekne to vychádza, že akurát od 1881 sú v Prešove. Akurát FS nenafilmoval matriky odtiaľ.

Tu je celý zoznam matrík Zemplína (1820-1895), čo tam majú http://bazleveltar.hu/request.php?2684
Napísať odpoveď