Rôzne mesiace narodenia

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Dobrý deň, stala sa mi takáto vec. Pri hľadaní narodenia prastarkého (Jozef Školník) som zistil že v rôznych dokumentoch sú rôzne mesiace. Najprv som hľadal na familysearch.org, keďže sa narodil vo Veľkých Vozokanoch matrika patrí pod Nemčiňany, krst som našiel ako dátum narodenia je napísaný 17. marec 1877 a krst 18.marec 1877. Avšak neskôr sa presťahoval do Levíc, keďže si vybavoval domovskú príslušnosť našiel som v archíve jeho zložku, na všetkch papieroch (zápisnica, vydaný krstný list farárom z Nemčiňian z dôvodou domov. prís. ...) je napísaný dátum narodenia december toho istého dňa a roku. Ako teda zistiť čo je pravda?
Link: https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,141524001
+ obrázok
Vopred všetkým ĎAKUJEm za rady.
Prílohy
Jozef.jpg
Jozef.jpg (82.11 KiB) 2117 zobrazení
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4966
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

dado11 napísal:... Ako teda zistiť čo je pravda?
...
V tom case sa cirkevne matriky povazovali za statom uznavany a hodnoverny dokument. Ergo - co je psano (v matrike), to je dano. Ostatne dokumenty, vyplyvajuce pravdepodobne z krstneho listu, vydaneho fararom, vychadzaju z chyby uvedenej na krstnom liste. Krstny list sa nevydaval hned po narodeni, ale v pripade potreby ako dokument, ktory obsahoval vypis z matriky. Je vsak zrejme, ze pan farar sa pomylil. Je tam napisane Die (dna) a on to ponal ako Dec (December). Lebo v ten isty den, ale v decembri toho isteho roka sa narodil nejaky Ludovit Hornak.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Ja len odveci dodám, že ludia s priezviskom Školník žili aj na Lišove, ale to boli luteráni.
katsof
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 11 Jún 2021, 08:59
Predkovia z oblasti: Veľké Vozokany, Prílepy, Veľčice, Mosty u Jablunkova

Dobrý deň, môj prastarý otec, bol tiež z Vozokán a jeho rodičia boli Školnik Joannes a Anna Buchen a tiež mám problém s touto matrikou, prastarý otec sa podľa matriky narodil 27.1.1868 ale na všetkých iných záznamoch má dátum 29.1.1869. Môj otec bol na vojne v Leviciach a spomínal, že tam mal bratranca, alebo uja? Ale chodieval k nim.už to je to dávno
Napísať odpoveď