GK matriky starsie ako 1820 - Vychodoslovensky kraj

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Dobry den,

Zda sa ze FamilySearch nema grecko katolicke matriky starsie ako rok 1820, konkretne ide o Tibavu, Sobrance, Niznu Rybnicu a okolie.

Google prinieslo zaujimavu poznamku " Gréckokatolícke biskupstvo do roku 1771 sídlilo v Užhorode, potom v Mukačeve, kým v roku 1818 nebolo zriadené samostatné biskupstvo v Prešove".
To by hadam sedelo, po zriadeni biskupstva v roku 1818 v Presove mame odrazu matriky od roku 1820 aj na Slovensku.

Lenze co tie starsie? Neostava ine, len vycestovat na Ukrajinu?
Pretoze FamilySearch sice nieco ma ale zatial som nenasiel nic co by pomohlo.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
žiaľ, zrejme Vás sklamem. Vedenie matrík vo farnostiach gréckokatolíckej cirkvi záviselo výlučne od farárov daných farností. Videl som už aj matriky spred roku 1820, napr. vo farnostiach Ruské Pekľany (Ľubovec, okr. Prešov) od r. 1812 alebo v samotnom Prešove od r. 1792, či v Ruskej Novej Vsi (okr. Prešov) od r. 1763, pritom tieto farnosti taktiež podliehali Mukačevskému biskupstvu. Staršie matriky z Vami skúmaných farností sa nezachovali z dôvodu zničenia, neodovzdania archívu alebo z dôvodu zhabania matrík pravoslávnou cirkvou po likvidácii gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku r. 1950. Na Ukrajine teda uložené nebudú. Z vlastnej skúsenosti Vám môžem odporučiť, aby ste prešli matriky rímskokatolíckej cirkvi, ktorá v časoch pred vznikom samostatnej gréckokatolíckej matriky zvykla zapisovať i veriacich katolíkov vyznávajúcich východný obrad.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
maran
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 13 Máj 2015, 15:42

Veru, nepotesili ste ma, to je pravda :lol:
Ale zas som o cosi mudrejsi.

Dakujem za odpoved a za radu.
Napísať odpoveď