Baltazár Joob a Františka Grotkovská

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Chcela by som overiť rodinne tradované tvrdenie ohľadom príbuznosti. Ústnym podaním sa traduje, že jedna z prastarých mám - Paulína Joobová bola dcéra Baltazára Jooba a Františky Grotkovskej. O nich Nagy Ivan píše, že žili v Prosieku a mali troch synov. Frantiska Grotkovska mala pochádzať zo Spišských Vlachov (Sepesolazsi). Detí však mali preukázateľne viac, v Prosieku sa im narodili minimálne štyria synovia - v rokoch 1838, 1840, 1843 a 1847. Našla som záznam o svadbe Paulíny Joobovej a Jozefa Gabrieňa, ktorú mali 15.5.1867 v Liptovskej Sielnici. Jozef pochádzal z Partizánskej Ľupče, Paulína z Prosieka. Rodičia tam uvedení nie sú, uvedený je iba vek, podľa ktorého mali byť vrstovníci. Vek pri Jozefovi sedel s dátumom narodenia, pri Paulíne nevedno. Orientačne by to vychádzalo na rok 1838. Potrebovala by som nájsť záznam o narodení Paulíny, prípadne svadbe Baltazára s Františkou - myslím, že by to spolu úzko súviselo. Moja hypotéza je, že svadba sa uskutočnila v rodisku nevesty a je možné, že sa im tam mohlo narodiť aj niektoré dieťa. V katolíckych matrikách zo Spišských Vlachov som žiadny taký záznam nenašla (ale mám pocit, že v daných matrikách niektoré roky chýbajú). Evanjelické ešte bohužiaľ sprístupnené nie sú a do Levoče sa v dohľadnej dobe nedostanem. :( Máte nejaký tip kde by sa dali získať nejaké dostupné informácie, ktoré by mohli posunúť ďalej? :cry:

P.S. K Baltazárovi a Pauline sa viaže rodinná historka o "vydedení" - Baltazár vraj na svoju dcéru po jej vydaju zanevrel a pravdepodobne aj "vydedil" (i keď si nie som istá, či vtedy niečo dedili aj dcéry). Ak by o tom existoval nejaký oficiálny dokument, nachádzal by sa v Levoči, alebo sa takýmto typom dokumentov zaoberá nejaký iný archív?
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Ešte som zabudla dodať, že zatiaľ som hľadala vyššie spomenuté záznamy v Liptovskej Sielnici a Paludzi, ale bez úspechu.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Objavila som nejaku Franciscu Grotkovszku, ktora sa narodila v roku 1811 v Toporci pri Kezmarku. Teoreticky by to mohlo zodpovedat tym Spisskym Vlachom, nakolko pan Nagy Ivan nebol vzdy tak uplne presny. Ale evanjelicke matriky Toporca neobsahuju vsetky roky, tak nemozem prehladat matriku sobasov, ci sa nahodou svadba Frantisky a Baltazara nekonala tam. :cry: Nema niekto vedomost o tom, preco Toporec nema kompletne matriky? Vopred dakujem za akekolvek tipy!
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Tuším, že ženy v minulosti nededili. Dcéra bola z dedičstva otca vyplatená venom.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Aj som si myslela. Takze to "vydedenie" bude myslene zrejme skor vo vztahovej rovine. Podla rodinnych rozpravani sa vraj Baltazar so svojou dcerou viac nestretaval, prestala pre neho existovat. Frantiska ju vraj v novej rodine prilezitostne navstevovala, ale iba tzv. na tajnasa, bez vedomia svojho muza.

Velmi by som chcela najst v matrikach o nich nejake zmienky, najma tu Paulinu Joobovu - odkial sa v tom Prosieku vyskytla, ked sa tam nenarodila a kto boli jej rodicia. Ak to boli skutocne Baltazar s Frantiskou, tak by ma zaujmalo z akej rodiny pochadzala Frantiska - o nej sa ani v rodinnych povestiach nic nevie. :?
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Keď nie matriky, skúste pohľadať súpisy. Súpisy šľachty alebo súpisy panstva, urbár, čokoľvek, kde sú menoslovy osôb.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

ejco napísal:Keď nie matriky, skúste pohľadať súpisy. Súpisy šľachty alebo súpisy panstva, urbár, čokoľvek, kde sú menoslovy osôb.
Vedeli by ste mi poradit, kam sa treba pre taketo dokumenty skusit obratit? Na Urbar som narazila aj online, ostatne asi zrejme iba v archivoch. Ci..?
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Urbáre sa tuším dajú nájsť na internete, ale osobne som skeptický - jedná sa o drobných liptovských šľachticov, ktorí určite nebudú zapísaní ako poddaný a s veľkou pravdepodobnosťou neboli tak bohatí, aby mali vlastných poddaných. Takže zostávajú len rôzne súpisy šľachty, testamenty, korešpondencia a pod. Pozrieť aj spríbuznené rody, skrátka mravenčia práca. Alebo začať hľadať niečo iné a spoliehať sa na šťastie.

Ešte ste spomínali Nagyou prácu, trochu kvalitnejšie sú Szluhove práce, v Liptovskej župe u Baltazára (Boldizsára) a Grodkovszky Francisky uvádza štyroch synov. Dcéru neuvádza žiadnu.

Laco
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Počas uplynulého týždňa sa mi podarilo sa v tomto smere posunúť o niečo ďalej. V matrikách z Liptovskej Sielnice som nasla záznamy o úmrtí Baltazára aj Františky. Ohľadom Baltazára bola zaujímavá informácia, že sa narodil v Bielanskom (identifikáciu tohto miesta a matrík, pod ktoré by spadalo, som riešila na fóre tu - viewtopic.php?f=19&t=8540). Pri Františke nebolo písané okrem Prosieku nič, ale vek pri úmrtí presne sedel s tým zápisom o narodení dieťaťa toho mena v matrikách Toporca. Keďže v evanjelických matrikách zo Spišských Vlachov, kde jej narodenie situoval M. Szluha, sa toto priezvisko podľa slov pani matrikárky z Levočského archívu nevyskytuje, usúdila som, že hľadaná osoba by mohla byť skutočne Františka Grotkovská narodená v Slovenskej Vsi - alebo tomu aspoň všetko nasvedčuje. Ak je to tak, potom Františka by mala byť dcéra Alexandra Grotkovského a Kataríny Lányovej, vdovy po Štefanovi Doleviczenym. Pri listovaní matrikami Toporca som natrafila aj na Baltazárovych rodičov, ktorí približne v dobe, kedy by sa mal Baltazár narodiť, v Slovenskej Vsi pochovali svoju sedemročnú dcéru. Mám preto hypotézu, že Baltazár sa narodil buď po ceste z Prosieka do Slovenskej Vsi, alebo pri návrate domov - a preto to nezvyčajné miesto narodenia.

A čo ma zaujalo najviac - našla som medzi matrikami z Liptovskej Sielnice zoznam konfirmandov z určitých rokov... a medzi nimi aj Alojziu - dcéru Baltazára Jooba a Frantisky Grotkovskej! Napochytro neviem nájsť link na fs, tak prikladám aspoň printscreen. Vekovo by Alojzia presne sedela s rokom narodenia, ktorý vychádza aj pri svadbe Pauliny Joobovej - 1837. Myslím preto, že by mohlo ísť o tú istú osobu. Každopádne tento záznam dokazuje, že títo manželia mali aj dcéru, ktorá sa v podstate nikde nespomína - čomu som veľmi rada, lebo už som chvíľami aj sama začala pochybovať, či nejaká ich dcéra vôbec existuje.
Prílohy
prtscrn.jpg
Napísať odpoveď