Prísažný

staso
Člen
Člen
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:33
Predkovia z oblasti: Sojka - farnosti Lom nad Rimavicou, Oravská Lesná

Prísažný

Príspevok od užívateľa staso » 12 Máj 2016, 08:12

Jeden z mojich predkov mohol byť prísažným (alebo je to len zhoda mien). Akým spôsobom sa človek stal prísažným? Existujú nejaké podklady na základe ktorých by som mohol určiť či ide o môjho konkrétneho predka? Nejaký dokument alebo prehlásenie s uvedením dátumu narodenia alebo adresou a pod.?

Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Re: Prísažný

Príspevok od užívateľa Karla » 12 Máj 2016, 15:34

Podla mna prisaznym sa clovek mohol stat podobnym sposobom ako richtarom - po zvoleni obecnou radou. (http://www.ludovakultura.sk/index.php?id=2085) Mozno sa v niektorych obciach zachovali listiny takehoto druhu - treba sa skusit informovat v prislusnom archive.

staso
Člen
Člen
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:33
Predkovia z oblasti: Sojka - farnosti Lom nad Rimavicou, Oravská Lesná

Príspevok od užívateľa staso » 20 Máj 2016, 20:59

Ďakujem.

mitoxy
Nováčik
Nováčik
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Príspevok od užívateľa mitoxy » 04 Dec 2019, 22:39

Karla napísal:
12 Máj 2016, 15:34
Mozno sa v niektorych obciach zachovali listiny takehoto druhu - treba sa skusit informovat v prislusnom archive.
Čo si môžem predstaviť pod "listinami takéhoto druhu"? Ako by som mohol špecifikovať archívu, aké dokumenty hľadám?

Alebo by som pochodil aj s otázkou "Máte nejaké dokumenty o prísažných a richtároch?"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný