Dotazy k pátrání v oblasti Sence a Senice

mano
Skúsený autor
Skúsený autor
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Re: Dotazy k pátrání v oblasti Sence

Príspevok od užívateľa mano » 05 Aug 2018, 18:02

Dobry den,

skuste sa pozriet na piaty zapis od konca na pravej strane - sobas Georgia Matusa s 18 rocnou Annou,dcerou neboheho Chnyapa

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1467776

Lokalita a vierovyznanie sedi !

Annien Chnyapovych je v Sobotisti viac a o niekolko desatroci sa objavuju dokonca aj Anny Chnyapo-Kovacs,takze to stoji za preskumanie....

https://www.familysearch.org/search/rec ... 3ASlovakia

Užívateľov profilový obrázok
dominikmatus
Dátum registrácie: 02 Júl 2016, 10:26
Predkovia z oblasti: Senec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa dominikmatus » 05 Aug 2018, 18:05

Oběma děkuji. Objasnění s urbáři mi udělalo jasno.
Ten záznam jsem našel, zkoumal jsem to, ale toho dvojí příjmení jsem si nevšiml. Je to zatím jediný záznam sňatku co mi pasoval! :)
Akorát existuje jedno dítě tohoto páru, kde je uvedená Anna Chnyupa, jinak jsou s Annou Kovats. Navíc, sice jsou u dětí různí kmotrové, sedí jen jedna kmotrová, což se dá klidně vysvětlit blízkým vztahem. Dále, v matrice Sobotiště je několik Georgů Matusů. Asi mi zbývá jen vylučovací metoda, musím najít kdy zemřeli ti další.

milestone
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17
Predkovia z oblasti: Frivaldszky, Hidvéghy, Sujanszky, Zamaróczy - Trenčianska župa

Príspevok od užívateľa milestone » 06 Aug 2018, 00:38

dominikmatus napísal:
05 Aug 2018, 16:43
...Trochu vrtám i do genetiky, takže si už vyhlížím potomka ze Sobotiště a snad se testem potvrdí můj dosavadní rodokmen...
Potomka neverím, určite predka. ;)
Neviem, či ste si už medzičasom prezreli aj urbár z roku 1767 pre obec Sobotište. Priezvisko Matus sa v ňom vyskytuje dvakrát. Tu je nejaký "Matus Jano", 1. riadok: https://archives.hungaricana.hu/en/urbe ... 537%2C-886 , tu "Matus Guro" (Juro), 6. riadok zhora: https://archives.hungaricana.hu/en/urbe ... 30%2C-1213

dominikmatus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa dominikmatus » 06 Aug 2018, 11:21

milestone napísal:
06 Aug 2018, 00:38
Potomka neverím, určite predka. ;)
Díky, Johann a Georg jsou v Sobotišti zmiňováni.
Myslel jsem potomka Matúšů v Sobotišti, o kterých tady mluvíme.

dominikmatus
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dotazy k pátrání v oblasti Sence a Senice

Príspevok od užívateľa dominikmatus » 26 Sep 2018, 13:30

Tak postupně si vypisuji všechny Matuše v Sobotišti a už se to začíná vyjasňovat, nicméně potřeboval bych tipy na to jak určit lokace v matrice. Jsou zmiňovány: Sub arca[sis] - Podzámok/Podbranč?, Ab arca - Podbranč?, Vallary, Z doliny - Horná Dolina?, Czarty - snad nějaké Črty (možná jsem špatně opsal Častkov), Gavory/Javory - Javorec?, Neo Lazy - Nové Lazy, někde kolem Dolní Kutálci?, Valle (zde mnoho rodin) - nějaké údolí, snad kolem Myjavy?, Kopanice, Havran, Rovensko.

Vypadá to, že tři Matuši narození ve 20. letech 18. století byli z Ab Arca, Ex Valle a Sub Arca.
Ve. 30. letech většina ze Sub Arca (4), v jednom případě Z doliny a Kopanice.
Ve 40. letech jen Neo Lazy (3).
V 50. letech Ex Valle (2), Ab Arca (1), Neo Lazy (2).
V 60. letech to nelze vyčíst (většinou ve hřbetu knihy), jednou Neo Lazy.
V 70. letech jednou Ex Valle a zbytek Neo Lazy (6).
V 80. a 90. letech po jednom přímo ze Sobotiště a zbytek Neo Lazy.

Jeví se mi to tak, že jedna z rodin Matušů sídlila asi v Podbranči, dosud tam je část zvaná Matúši a dokonce Chňupa (dnes Liškovci). Později se část rodu asi přesunula na Nové Lazy, nicméně otázkou je jak velká to je plocha. Z prvního vojenského mapování to vypadá, že tam bylo jen pár baráků. Postupně si vypisuji příjmení z jednotlivých oblastí a snažím se to nějak pochopit, nicméně nemohly by existovat nějaké starší soupisy majetku, případně další mapy panství? Momentálně procházím jen sčítání z roku 1869.

vorky
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Príspevok od užívateľa vorky » 26 Sep 2018, 15:00

Este bol supis z roku 1828. Podla vsetkeho bola nejaka obec/lokalita Subarx v Nitrianskej zupe. Ak by islo o Oravský Podzámok, tak by tam zrejme bolo slovo Arva=Orava. Pri zbeznom pohlade na mapu Zahoria som nasiel Plavecke Podhradie. Mohlo ist o tuto lokalitu?

supis 1828
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

vorky
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Príspevok od užívateľa vorky » 26 Sep 2018, 15:04

Opravujem svoje tvrdenie o Subarx. Pri pohlade na supis 1828 je pri Subarx dopisane Szobitist, tj. zrejme slovensky Sobotište.

strana 40
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=231564

Anina
Aktívny člen
Aktívny člen
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka,Orava,Liptov,Záhorie

Príspevok od užívateľa Anina » 26 Sep 2018, 17:49

Zdravím Vás.
Pátrate v okolí Senice, nie Senca. Senec je na druhej strane Karpát. Presnejšie v okolí Podbranča. Evanjelici sú zapísaní v ev. matrike Sobotišťa. Je to oblasť kopaníc, osád a v minulosti ich bolo ešte viac.
Sub Arcsom býva označenie podhradia hradu Branč. Nižšie sú Horná a Dolná Dolina. Javorec je osada na susedných Vrbovciach, ale Podbranč má Jarky. Neolázy patrili Sobotišťu. Častkov je samostatná obec s osadou Havran. Rovensko samostatná obec. Rovenskí evanjelici patrili do Sobotišťa. Sama som pátrala v tejto oblasti. Dosť mi pomohol Census 1869 Nitrianska župa.

duros
Administrátor
Administrátor
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa duros » 26 Sep 2018, 19:11

Anina napísal:
26 Sep 2018, 17:49
Zdravím Vás.
Pátrate v okolí Senice, nie Senca. Senec je na druhej strane Karpát. ...
Na zaciatku celej dlhej temy je patranie v Senci. Neskor je to doplnene o Senicu. To potom tak vyzera, ked sa vsetko tlaci do jednej temy.

dominikmatus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa dominikmatus » 01 Okt 2018, 17:11

Díky za podněty. Chápu zmatení, ale chtěl jsem vlastní pátrání nechat v jednom vláknu, proto jsem jej přejmenoval.
V soupise z roku 1828 jsem žádné Matuše nenašel, podle názvu Sub-arx bych právě řekl, že může jít o onen Sub arca čili Podbranč.
Anina napísal:
26 Sep 2018, 17:49
Sama som pátrala v tejto oblasti.
Máte tušení jestli se dá zjistit jestli byli předci Habáni nebo jestli s nimi přišli z Moravy? Do Sobotište měli přijít roku 1622. Napadá mě projít fondy cechů.

EDIT: Tak Sobotište je na straně 258.
Na straně 275 je Joannis Matuss, 299 R:Georgii Matusshek, 305 Georgius Matuss a Stephanus Matuss. Někteří snad mohou být ještě titíž Guro a Jano jako v urbáři z roku 1767. Zajímavý je odlišný zápis Matušek, setkal jsem se s ním u některých křtů.
Mám však otázky:
Lze předpokládat, že to jsou hlavy rodiny s vlastními domy?
Je ten seznam nějak postupně, třeba podle oblastí nebo je to náhodně? Rád bych přibližně odhadl podle okolních jmen kde asi bydleli.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní