Chyba vo veku ?

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
IanMar
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 31 Aug 2016, 12:46
Predkovia z oblasti: Obl. Turiec, Martin, Jahodniky, Pribovce,Bela-Dulice, Liesno, Laclava, Budis

Re: Chyba vo veku ?

Príspevok od užívateľa IanMar » 13 Feb 2017, 15:03

Bude to asi tým , že som sa dostal iba do druhej polovice 19 st. Záznamy sú celkom presne čitateľne zapísané. Nevedel som , že chyba v dátumoch môže byť až tak nepresná. Považoval som dátum narodenia ako hodnoverný údaj, plus , mínus keď nejaké tie mesiace sa môžu mýliť .Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1925
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Chyba vo veku ?

Príspevok od užívateľa patricius95 » 13 Feb 2017, 16:19

IanMar napísal:Bude to asi tým , že som sa dostal iba do druhej polovice 19 st. Záznamy sú celkom presne čitateľne zapísané. Nevedel som , že chyba v dátumoch môže byť až tak nepresná. Považoval som dátum narodenia ako hodnoverný údaj, plus , mínus keď nejaké tie mesiace sa môžu mýliť .

Pozor na genealogickú terminológiu! Dátumy narodenia zapísané v matrike sú presné. Ak je tam napísané, že sa niekto narodil 2.3.1825, tak sa narodil 2.3.1825. My Vás upozorňujeme na nepresnosti ohľadom zápisu veku - t. j. človek narodený 2.3.1825 mohol mať pri sobáši 12.2.1849 pokojne uvedený vek ľubovoľne od 20 po 30 rokov. V prípade úmrtia, najmä vo vysokom veku, sú tieto rozdiely ešte výraznejšie.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných