Pôvod priezviska Gardian

Hladanie priezviska
renky11
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Aug 2022, 11:44
Predkovia z oblasti: Gardian, Hašuk, Kleiner, Miškovič, Čásar - okolie Nitra, Topoľčany

Dobrý deň,

rada by som sa dozvedela význam priezviska Gardian, niekedy sa uvádza aj Gardián, z čoho vzniklo, aké môže mať korene, proste akúkoľvek informáciu k tomuto priezvisku. Má toto priezvisko iný ako slovenský pôvod?
Pochádzam z okresu Nitra, kde toto priezvisko má len moja rodina, najviac na Slovensku sa vyskytuje v okolí Považskej Bystrice - prikladám link

https://slovnik.juls.savba.sk/?w=gardia ... priezviska#

Výskyt priezviska vo svete : https://forebears.io/surnames/gardian

Ďakujem za prípadnú pomoc a váš čas.

S pozdravom Renata
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4572
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vitajte, zbežným prezretím indexov slovenských matrík je možné konštatovať, že priezvisko sa od počiatkov doložených matrík vyskytuje nielen na Považí (Práznov, Predmier, Prosné, atď.), ale aj na Záhorí (napr. Stupava), na Hornej Nitre (Oslany, Veľké Uherce), ale aj južnejšie (Komjatice, Dolné Semerovce a i.). Toto sú poznatky z 18. storočia (indexované záznamy priezviska Guardian filtrované od začiatku existujúcich matrík do r. 1800: https://www.familysearch.org/search/rec ... Id=1554443).
Pokiaľ ide o etymológiu priezviska, slovo ako také pozná viac jazykov: https://en.wiktionary.org/wiki/gardian, pričom za najpravdepodobnejší pôvod predpokladám rumunský, a to preto, lebo mnohé obce zakladali práve valasi (pastieri) z oblastí bývalého Rumunska.
renky11
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Aug 2022, 11:44
Predkovia z oblasti: Gardian, Hašuk, Kleiner, Miškovič, Čásar - okolie Nitra, Topoľčany

Ďakujem za rýchlu odpoveď, to ma nenapadlo, že by priezvisko mohlo mať pôvod v Rumunsku, ale po prečítaní vami zadaných zdrojov to dáva zmysel.

S pozdravom Renata
Napísať odpoveď