Priezvisko Ochmír

Hladanie priezviska
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Dobrý deň,

pátram po pôvodu priezviska Ochmír.

Zatiaľ som vypátral iba výskyt priezviska v roku 1995 na Slovensku:

Ochmír (7x),
Ochmírová (11x).

Forebears veľmi nápomocné nie je.

Myheritage mi vypľulo toto

Viete ma niekto nasmerovať?

Prípadne čo vo vás evokuje dané priezvisko?

Ešte malý detail, pátram po pôvode priezviska kvôli tomu, že moja prastará mama bola jeho nositeľkou. Pravdepodobne pochádzala z Pavloviec nad Uhom,ale túto informáciu ešte overenú nemám.

Za manžela si brala p. Weinbergera (krstné meno ešte neviem), ktorý bol z Pavloviec nad Uhom. Tu zase predpokladám židovský pôvod, ale od môjho minulého príspevku som sa zatiaľ nikam neposunul, keďže momentálne nemám čas pátrať :?

Ďakujem vám veľmi pekne za pomoc
Viliam
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Citujem odpoveď od p. Valentovej z JÚĽŠ:
Iveta Valentová napísal: ide o veľmi zriedkavé priezvisko, ktoré sa nachádza hlavne na východnom Slovensku. Uvažujem preto, či nesúvisí s ukrajinskou podobou Ochrim mena Efraim. Potrebovala by som však poznať staršie podoby tohto priezviska v matrikách.

S pozdravom

Iveta Valentová
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Je pravdou, že moji predkovia bývali blízko ukrajinských hraníc a našiel som v našom rodokmeni aj židovskú krv, čo by podporovalo teóriu, že priezvisko Ochmír vychádza z mena Efraim, ale ešte túto tézu musím potvrdiť, alebo vyvrátiť genealogickým výskumom.
Jaroslav Ochmír
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Apr 2023, 19:18
Predkovia z oblasti: Ochmír

Dobrý den pán Viliam.
Natrafil som na Vašu prosbu o pomoc.Neviem či to je náhoda alebo ???. Som Vnuk brata Vašej prababky bivala v Pavlovicích nad Uhom , poznal som ju ako chlapec ,žila v dvojdomečku z bratom . Pra viac informácií žiju ešte traja čo s ňou virastali, môj otec a dvaja strykovia.Pre viac informácií nemám problém komunikácie na tu tému, budem len rád , tiež som sa o histórii našho mena zaojimal ale je to hádanka odkiaľ je . S pozdravom Jaroslav Ochmír
Jaroslav Ochmír
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Apr 2023, 19:18
Predkovia z oblasti: Ochmír

Dobrý den pán Viliam.
Po prečítaní Vašej správy sa vo mne vracia veľa spomienok na návštevy v Pavloviciach. O Vašu prababku sa v posledních chvílach života staral môj strýko ,Michal Ochmír mal dve dcéry tie s ňou virastali od malička, taktiež sa starali o jej hrob.Už dlhšiu dobu som s nimi nebol. Tiež sa niekedy hovorilo aj o jej manželovy .V rodine sa našla aj fotka keď sa vrátili ich otec s Ameriky a potom odišiel aj s manželkou naspäť za mláku a deti nechali doma.je to na dlhé rozprávanie.Do skorého skontaktovania.
S pozdravom Jaroslav Ochmír.
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Dobrý deň, pán Ochmír,

ani len neviete, ako ste ma potešili! Napísal som Vám súkromnú správu!

Pekný deň prajem
Viliam
Napísať odpoveď