Priezvisko Weinberger

Hladanie priezviska
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Dobrý deň,

zaujíma ma pôvod priezviska Weinberger.

Dopátral som sa k jeho významu: "Weinberger Surname Definition:
(German, Swiss) One who came from Weinberg or Weinberge (grape mountain), the name of many places in Germany and Switzerland; dweller at, or near, a vineyard."

Ďalej v zozname deportovaných Židov sa nachádza viacero osôb s týmto priezviskom: https://krompachy.sk/files/00005659/1599721596.pdf

A toto je zaujímavá stránka: https://forebears.io/surnames/weinberger
Neviem odkiaľ ale čerpajú údaje. No zaujímavé, že najviac ich je v USA a početný výskyt je tiež v Izraeli. Ak si dobre pamätám, tak Židia si museli meniť svoje priezviská na nemecké. Možno o tomto budete vedieť viac. Ale podporovalo by to tú teóriu, že nositelia sú/boli židovského pôvodu. Tiež predpokladám, že najviac židov emigrovalo do USA, keďže je tam teraz obrovská komunita. Neviem presne či je najpočetnejšia alebo druhá najpočetnejšia na svete.

Na Slovensku sa v roku 1995 nachádzalo 23x priezvisko Weinberger: https://slovnik.juls.savba.sk/?w=weinbe ... priezviska#
a 30x priezvisko Weinbergerová: https://slovnik.juls.savba.sk/?w=weinbe ... priezviska#

Ako zistím, či boli nositelia tohto priezviska židovského pôvodu?

Problém je, že tieto údaje v archívoch ešte nie sú, keďže sú to údaje mladšieho dáta ako 100 rokov. A na matriku prístup nemám, pretože papierovo neviem dokázať pokrvnú väzbu s týmito predkami. Pritom to boli moji predkovia, ale musel by som ísť na testy, ktoré to dokazujú. Neviete ako sa to rieši v takomto prípade?

Ešte je tu jeden žijúci predok, ktorý by mi mohol dať povolenie. Stačí teda aj písomné povolenie ku skúmaniu záznamov v matrike?

Žijúci predok mi zdelil informáciu, že jeho predkovia boli v koncentračnom tábore. Ale detaily neviem. Dá sa nejakým spôsobom dostať k zoznamom deportovaných obyvateľov? Tu ale budem musieť pátrať dosť hlboko, keďže nepoznám ich mená. A priezviská mohli mať iné.

Ďakujem za odpoveď
Viliam
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

viliam napísal: 08 Dec 2021, 13:12 Dobrý deň,

zaujíma ma pôvod priezviska Weinberger.

Dopátral som sa k jeho významu: "Weinberger Surname Definition:
(German, Swiss) One who came from Weinberg or Weinberge (grape mountain), the name of many places in Germany and Switzerland; dweller at, or near, a vineyard."
Zistili ste, je to správne.
viliam napísal: 08 Dec 2021, 13:12 A toto je zaujímavá stránka: https://forebears.io/surnames/weinberger
Neviem odkiaľ ale čerpajú údaje. No zaujímavé, že najviac ich je v USA a početný výskyt je tiež v Izraeli. Ak si dobre pamätám, tak Židia si museli meniť svoje priezviská na nemecké. Možno o tomto budete vedieť viac. Ale podporovalo by to tú teóriu, že nositelia sú/boli židovského pôvodu.
Áno, museli, ergo ich priezvisko bolo kedysi iné. To, že sa niekto volá Weinberger, ešte neznamená, že bol Žid.
viliam napísal: 08 Dec 2021, 13:12 Ako zistím, či boli nositelia tohto priezviska židovského pôvodu?
Jedine genealogickým výskumom.
viliam napísal: 08 Dec 2021, 13:12 Problém je, že tieto údaje v archívoch ešte nie sú, keďže sú to údaje mladšieho dáta ako 100 rokov. A na matriku prístup nemám, pretože papierovo neviem dokázať pokrvnú väzbu s týmito predkami. Pritom to boli moji predkovia, ale musel by som ísť na testy, ktoré to dokazujú. Neviete ako sa to rieši v takomto prípade?

Ešte je tu jeden žijúci predok, ktorý by mi mohol dať povolenie. Stačí teda aj písomné povolenie ku skúmaniu záznamov v matrike?
Stačí, ale musí byť overené notárom, v zmysle zákona o matrikách.
viliam napísal: 08 Dec 2021, 13:12 Žijúci predok mi zdelil informáciu, že jeho predkovia boli v koncentračnom tábore. Ale detaily neviem. Dá sa nejakým spôsobom dostať k zoznamom deportovaných obyvateľov? Tu ale budem musieť pátrať dosť hlboko, keďže nepoznám ich mená. A priezviská mohli mať iné.
O kompletnom zozname neviem, na stránke jewishgen.org je veľa rôznych databáz.
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

JewishGen
USHMM
Yad Vashem
Arolsen Archives...

- to su jedny z mnohych databaz. Napiste viac detailov (mozete aj do sukromky - datumy, miesta, mena), skusim pozriet, ci vam viem pomoct.

Peter
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Chcem sa poďakovať p. Absolónovi za pomoc. Bez neho by som sa stále iba točil v kruhu.

Moja teória sa potvrdila a moji predkovia boli židovského pôvodu, aj keď z mne zatiaľ nezistených dôvodov konvertovali na kresťanstvo. A to bolo tesne po vzniku ČSR, presnejšie v roku 1922. Môžem len špekulovať. Ale samozrejme budem aj pátrať a chystám sa aj na výlet na východ, ale to už asi na jar/leto, teraz cez zimu je deň krátky a mne sa chce akurát tak spať :D

Trochu ma ale mrzí, že je naša rodinná história zastretá rúškom tajomstva. Ale o to mám väčšiu motiváciu pátrať, pretože ja som svojich prarodičov bohužiaľ nepoznal.

Tiež sa ku mne dostali informácie, že moji predkovia emigrovali do Ameriky, takže je dosť pravdepodobné, že sa dopátram k žijúcim predkom za veľkou Mlákou.

Tak isto mám vzdialenú rodinu v Izraeli, ale to je z maminej strany. Dokonca mám aj na túto rodinu kontakt. Celé to je ako z filmu.

Vďaka patrí aj vám - zakladateľom tohto portálu. Dnes som sa informoval v kníhkupectve o vašej knižke a veru je jej hodne. Tento rok si ju kúpim a rád by som od vás mal aj podpis, ak bude nejaké stretnutie. Niekedy. Niekde. :D

P. S. to, že som našiel v rodokmeni židovskú krv automaticky neznamená, že sa dostanem ďalej ako keby som mal len slovanských predkov, je tak? Veď nechám sa prekvapiť. Už teraz ma p. Absolón nasmeroval do Maďarska, tak uvidím, čo sa mi podarí zistiť.

Pekný deň prajem
Viliam
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

viliam napísal: 15 Nov 2022, 00:18 ...
Vďaka patrí aj vám - zakladateľom tohto portálu. Dnes som sa informoval v kníhkupectve o vašej knižke a veru je jej hodne. Tento rok si ju kúpim a rád by som od vás mal aj podpis, ak bude nejaké stretnutie. Niekedy. Niekde. :D

....
Ďakujeme za spätnú väzbu! Stretnutia zvykli bývať dvakrát do roka, obvykle niekde v strede republiky, aby aj z východu to nemali ďaleko. Žiaľ, posledné roky kvôli covidu sme neorganizovali toto stretnutie. Už sa zdalo, že ho zorganizujeme túto jeseň, ale začal nastupovať omikronový variant, tak sme to pre istotu nechali tiež tak s tým, že snáď na budúcu jar...
Ak ale máte cestu do BA, môžeme podpísať skôr :)
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

viliam napísal: 15 Nov 2022, 00:18 aj keď z mne zatiaľ nezistených dôvodov konvertovali na kresťanstvo
dovod je jasny - pradedo sa zamiloval do krestanskeho dievcata a laska aj hory prenasa, nieto este nabozenstvo :-)
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

duros napísal: 15 Nov 2022, 08:58 Ďakujeme za spätnú väzbu! Stretnutia zvykli bývať dvakrát do roka, obvykle niekde v strede republiky, aby aj z východu to nemali ďaleko. Žiaľ, posledné roky kvôli covidu sme neorganizovali toto stretnutie. Už sa zdalo, že ho zorganizujeme túto jeseň, ale začal nastupovať omikronový variant, tak sme to pre istotu nechali tiež tak s tým, že snáď na budúcu jar...
Ak ale máte cestu do BA, môžeme podpísať skôr :)
Cestu do BA budem mať čoskoro a dokonca zo mňa bude čoskoro Prešporák na nejaký čas. Alebo CPčkak ako sa vraví :D

V decembri to už bude kľudnejšie, tak ak sa tam budete vyskytovať, nejako sa dohodneme.

Čo sa týka pandemickej situácie, tak samozrejme rozumiem, že to v dnešnej dobe nie je jednoduché :geek:

Absik napísal: 17 Nov 2022, 23:00 dovod je jasny - pradedo sa zamiloval do krestanskeho dievcata a laska aj hory prenasa, nieto este nabozenstvo :-)
Vidíte, niekedy je riešenie rovno pod nosom, a ja ho nevidím :D

Už som sa bavil o vašich zisteniach aj s otcom a jeho to vôbec neprekvapilo. Teda potvrdilo sa nám to, čo sme si v rodine mysleli - že on o tom vedel, ale mlčal ako partizán. Možno jeho rodičia mali nedobré skúsenosti z II. svetovej vojny. To zatiaľ neviem. Ale chcem od neho, aby začal písať pamäti, no veľmi sa k tomu nemá.

Mama mi sľúbila, že sa do toho pustí, ale ona má veľmi rada latinské slovné spojenie "pro krastinus" (aj keď v tomto som dosť po nej, takže by som jej to nemal zazlievať).

Sám som zvedavý, ako to celé dopadne :mrgreen:
viliam
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 23 Jan 2020, 13:23

Zdravím,

ak ste tu niekto s priezviskom Weinberger, ozvite sami, prosím :)

Je dosť možné, že máme spoločných predkov.

Časť rodiny emigrovala do US, pravdepodobne Chicago. Ide o potomkov Márie Weinbergerovej, ktorá mala brata Júliusa, tento však ostal na rodnej hrude :)

Ďakujem
Viliam
Napísať odpoveď