Pôvod mien Andorko, Szinai a Korsch

Hladanie priezviska
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5005
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Upresnujem priamy odkaz na stranku s vykladom toho Meyersovho lexikonu (lebo sa to tazko hlada): http://www.enzyklo.de/lokal/42134&page=835
Je to pred polovicou stranky.
ivi_zemplin
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 21 Máj 2024, 21:38
Predkovia z oblasti: Region Zemplin. Rody: Nagy, Nad, Majcher, Sinai, Zavidny, Nemeth, Prihoda, Gazdacka, Duplinszki, Kolyeszar

Dobrý deň,

po otcovej línii som pôvodom z obce Hraň.
V obci sa vyskytuje meno Sinai, stretla som sa s písaním Sinai, Sinay, Sinnay a Sinaj. Szinai som našla len v matričných záznamoch z 19.storočia.

Anton Sinai, r.1892 bol môj pradedko.
Neviem o tom, že by Sinaiovci v Hrani mali šľachtický pôvod. Ten mali v Hrani aristokrati Almássyovci, Okolicsányi, dávnejšie Forgáč. Meno Sinai som nenašla ani ako držiteľa žiadnej obecnej verejnej funkcie za uplynulých 200 rokov.

Meno Sinai sa nenachádza v sčítaní obyvateľstva obce v 18. storočí, ani v Tereziánskom urbári pre Hraň.

Myslím si, že môj pradedo Sinai bol židovského pôvodu, odtiaľto si vysvetľujeme pôvod mena. Do Hrane pravdepodobne prišli v neskoršom 19.storočí, avšak podľa našich doterajších zistení už jeho predkovia konvertovali na katolícku vieru.

Ivana
Napísať odpoveď