Priezvisko Veselovský

Hladanie priezviska
Veselovský
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 22 Okt 2019, 09:51
Predkovia z oblasti: Veselovský Liptovská Lúžna

Priezvisko Veselovský vzniklo po roku 1629 v obci Oravské Veselé. Tam rozšírené není a žije tam pravdepodone len jedna rodina.
V roku 1670 sa Juraj Veselovský z tejto dediny presťahoval do Liptova, konkrétne do obce Liptovská Lúžna, kde má toto priezvisko niekoľko stovak obyvateľov.
Je dosť Veselovských inde na Slovensku a rád by som zjistil kto má korene v Liptovskej Lúžnej.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Zdravím Vás.
Dovolím si reagovať na Veselovských z Or. Veselého. Pochádzam z Veselého. Aj keď tam už dávno nežijem, história obce a história mojej rodiny sú veľkou srdcovkou.
Veselé založil šoltýs Roman Námestovský z Námestova. Po založení obce bol Veselovský. Vo Veselom nechal svojich synov Jakuba a Juraja a on sa vrátil do Námestova. Rod šoltýsov Veselovských sa rozšíroval a tak prijímali aliasy . Bolo to podľa krstných mien mužskej hlavy rodiny. Tak vznikol Matušak, Kubašak, Balcirak ,Holek, Zajak, Romaňak. Z aliasu sa stalo hlavné priezvisko a Veselovský sa tak z matrík vytratil

V susedných obciach sa však Veselovský vyskytoval stále.Terajší Veselovský sa do Veselého mohol priženiť.
Šoltýs Juraj Veselovský Liptovskú Lužnu založil.

Moja prapra....babka Katarína dcéra šoltýsa Jána Veselovského sa v r. 1767 vydala za učiteľa Ignáca Vajteršica.
Vysky77
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 19:57
Predkovia z oblasti: Rod Vyskoč-Lisková, Ružomberok, Ľubietová, Smolník Zachar-Bešeňová, Turík, Lúčky
Bydlisko: Šaľa

Dobrý večer,

zaujímavý príspevok a tiež vysvetlenie tvorby priezvisk. Tiež mi je známa Liptovská Lúžna, sú tam skromní, slušní a pracovití ľudia. A samozrejme toto priezvisko sa tam hojne vyskytuje. Môj bývalý spolužiak sa volal Igor Veselovský, veselý chalan. :) Iných na Slovensku som veru nestretol.

Martin V.
luznansky
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 25 Dec 2020, 11:37
Predkovia z oblasti: Ondrej Dudáš Liptovská Lúžna

Anina napísal: 24 Okt 2019, 21:37 Zdravím Vás.
Dovolím si reagovať na Veselovských z Or. Veselého. Pochádzam z Veselého. Aj keď tam už dávno nežijem, história obce a história mojej rodiny sú veľkou srdcovkou.
Veselé založil šoltýs Roman Námestovský z Námestova. Po založení obce bol Veselovský. Vo Veselom nechal svojich synov Jakuba a Juraja a on sa vrátil do Námestova. Rod šoltýsov Veselovských sa rozšíroval a tak prijímali aliasy . Bolo to podľa krstných mien mužskej hlavy rodiny. Tak vznikol Matušak, Kubašak, Balcirak ,Holek, Zajak, Romaňak. Z aliasu sa stalo hlavné priezvisko a Veselovský sa tak z matrík vytratil

V susedných obciach sa však Veselovský vyskytoval stále.Terajší Veselovský sa do Veselého mohol priženiť.
Šoltýs Juraj Veselovský Liptovskú Lužnu založil.

Šoltýs Juraj Veselovský sa volal Námestovský a prijal meno Veselovský, do novej založenej obce Lúžna sa presťahoval z poverenia grófa Tokolyiho.

Moja prapra....babka Katarína dcéra šoltýsa Jána Veselovského sa v r. 1767 vydala za učiteľa Ignáca Vajteršica.
Priezvisko Veselovský skutočne vzniklo v Oravskom Veselém sa tam dnes vyskytuje len u pár jedincov, ale v neďalekej dedine Mútno ktorá vznikla o pár desiatok rokou neskoršie dnes žije veľa rodím s týmto menom.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Len opravím. Nie Mútno, ale Mútne.

anina
Jozef7
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 05 Aug 2023, 10:16

Len doplnim ze Veselovský z Oravy prisli aj do Pohronskej Polhory
Napísať odpoveď