Priezvisko Martinech (Mitas)

Hladanie priezviska
milan.mitas
Dátum registrácie: 04 Nov 2016, 21:54
Predkovia z oblasti: Mitaš, Pružina, Ďurďové, Považská Bystrica

Dobrý deň.
Obraciam sa sem na fórum, nakoľko si neviem dať rady, resp. neviem, či správne uvažujem pri pátraní po mojich predkov. Ide o obdobie prelomu 18. a 19. storočia.

Pátram po svojich predkoch z otcovej strany (priezvisko Mitaš) z obce Ďurďové (matrika Pružina, predtým Podskalie), okres Považská Bystrica. Toto priezvisko sa vyskytuje v matrikách od roku 1799 a neskôr, tu som nemal žiadny problém dohľadať, avšak dostal som sa do štádia, že v skoršom období sa toto priezvisko nevyskytuje vôbec v uvedených matrikách, preto som sa obrátil na matriku Považskej Bystrice, kde sa priezvisko vyskytuje, ale predkov sa mi nepodarilo vypátrať (nesedia roky, keď som overoval narodenia a úmrtia). V Tereziánskom ubrári obce Ďurďové sa vyskytuje osoba menom Joannes Martinech, avšak Mitas nie. Dostala sa mi do ruky listina, že keď sa v druhej polovici 19. Storočia rušil Tereziansky urbár, tak podiely Joannesa Martinecha prešli na osoby Thomas Mitas a Andreas Mitas (pri Andreasovi ide o môjho predka).

Vrátil som sa v matrike Pružiny a Podskalia na začiatok 19. Storočia a zistil som nasledovné:
- V roku 1791 mali v obci Ďurďové svadby Joannes Martinech s Catharinou Vnuk a Josephus Martinech s Catharinou Szvitek (obrázok vľavo v strede)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Od roku 1799 tieto manželské páry mali v obci Ďurďové deti, avšak pri obidvoch mužoch je už priezvisko Mitas, pri manželskom páre Joannes a Catharina som našiel záznam o úmrtí Cathariny ako manželky Joannesa Mitasa.

Taktiež som našiel osobu Andreas Martinech narodenú v roku 1792, ktorý sa taktiež ženil ako Andreas Martinech s Catharinou Szvitek, avšak o pár rokov neskôr sa im narodili deti s priezviskom Mitas. Pri úmrtí Cathariny je uvedené, že to bola manželka Andreasa Mitasa. Tu však ako rodičia Andreasa Martinecha sú uvedení Joannes Martinech s Catharinou Vnuk.
záznam o sobáši Andreasa a Cathariny (vľavo tretí od spodu):
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

V súpise z roku 1828 sa ešte vyskytuje osoba Martinech, ako aj Mitas, ale v nasledujúcich rokoch sa v matrikách vyskytuje výlučne iba Mitas, prešiel som knihu úmrtí od roku 1788 do roku 1835, nikde žiadna zmienka o osobe Martinech, vždy iba osoby menom Mitas (najmä deti Joannesa, Josepha, Andreasa, Thomasa prípadne aj Geogia, nikde však Martinech). To mi príde nanajvýš zvláštne, že takmer žiadna zmienka o osobe Martinech (v 18. storočí sa v Ďurďovom narodili viaceré osoby Martinech). Vek pri úmrtiach Joannesa a Josepha Mitasa by aj sedel s narodením týchto osôb v obci Ďurďové, avšak s priezviskom Martinech.

Chcem sa teda spýtať, či je vôbec možné, aby niektorá z rodín takto v priebehu pár rokov zmenila priezvisko (príde mi to, že po sobáši), alebo je takáto moja domnienka chybná a niečo som si zle vysvetlil.

Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

Milan
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Zmena mena bola v 18. storoci uplne bezna vec. Ziadne ustalene priezviska este neexistovali a tak sa zapisovalo raz podla otca (napr. Pavlov), inokedy podla povodu (napr. Pruzinsky), inokedy podla zamestnania (napr. Suster), inokedy podla prezyvky (napr. Zajac) a niekedy aj bez akokejkolvek nam logickej priciny (napr. Mitas). Vasa uloha je najst spolocne znaky vsetkych zapisov a vydedukovat, ze sa jedna o tu istu osobu alebo o tu istu rodovu liniu. Prave tieto rebusy su na genealogii to najkrajsie. V pripade priezviska odvodeneho od krstneho mena (napr. Martinech) by som sa zameral na muzskych predkov s krstnym menom Martin. A pri patrani netreba zabudat vsimat si krstnych rodicov, ktori mozu byt zapisovani hociktorym z mien a zvysuju teda mnozinu udajov, ktore sa daju porovnavat a zvysuju sancu na uspesne rozlusknutie problemu.
milan.mitas

Pekne ďakujem za odpoveď, pomohla mi. Pôjdem podľa Vašich rád a uvidím, čo sa mi podarí zistiť.
mitoxy
Člen
Člen
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

V matrike PB som sa s tym stretol casto, ze ludia mali prezyvky. Nieco, co som doteraz na zahorii vobec nevidel bolo v PB zjavne uplne bezne.

Taky priklad z dediny co ma zaujima (Vrtizer, teraz patri pod mesto PB):

V roku 1828 tam zili 5x Pohanka, 7x Hnedko,6x Stiepek a 2x ine priezvisko. V priebehu nasledujucich 60 rokov sa tam formovali priezviska tak, ze z Pohanku vznikli Pohanka, Skubak a Kison. Z Hnedkovcov vznikli priezviska Panak, Zabojnik, Suchomel. Zo Stiepekovcov vznikli Valientovci, Sarincovci a Stiepekovci.

Zaujimave je, ze priezvisko Hnedko uz neexistuje, dokonca ani na cintorine nie je nik taky napisany.

Predpokladam, ze toto je aj Vas pripad. A vela zmien som videl aj v obci Povazske podhradie, opat patri pod PB.
milan.mitas

Ďakujem aj Vám za odpoveď. Je to zaujímavé, že sa takto menili priezviska, o to ťažšia práca pre nás, ale zaujímavejšia, ako napísal "homer" :). Tiež mi táto Vaša informácia pomohla.

Priezvisko Panak sa vyskytuje zrovna v obci Ďurďové v 18. a 19. storočí. Viackrát som naň natrafil.
Napísať odpoveď