Vyriešené - Pôvod priezviska Kolinek

Hladanie priezviska
M.K.
Člen
Člen
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 29 Feb 2020, 15:24
Predkovia z oblasti: Nové Mesto n.V., Ivanovce, Bošáca, Mokrý Háj, Nedašov (Brumov nad Vláří)

Snažil som sa vyhľadať pôvod priezviska Kolinek.
Zistil som, že v ČR je to dosť frekventované priezvisko (hlavne na Morave, Zruč n.S.), veľa rodín s týmto priezviskom emigrovalo do USA a dodnes žijú, hlavne v Texase.
Najprv som sa domnieval, že sú to na Slovensku nejaké pozostatky husitov, resp. bratríkov...
Na Slovensku sa priezvisko vyskytuje v okolí Skalice v prvej polovici 18. stor., neskôr aj v Trenčíne.
Na portáli Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV je však údaj zo Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825.
Lenže tomu celkom nerozumiem.
Je tam niečo ako:
Kolinek, nku, m. napus, i, m.
Colum . Brassica napus Linn.
Die Steckrube??, karo répa. Syn.
Kolinkowa (turčánská) repa,
boh. Kolník

Má priezvisko nejaký súvis s repou?

Pomôže niekto s výkladom?

Link:
https://slovnik.juls.savba.sk/?w=Koline ... cs&d=psken#
Naposledy upravil/-a M.K. v 28 Jún 2020, 19:44, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
Bernolákov Slowár jednoznačne prekladá termín Kolínek pojmom repa. Napus, resp. Brassica napus je repa po latinsky, Steckrube jje v nemčine, karo, resp. répa v maďarčine a kolňík je styrým českým výrazom tejto poľnohospodárskej plodiny.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
M.K.
Člen
Člen
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 29 Feb 2020, 15:24
Predkovia z oblasti: Nové Mesto n.V., Ivanovce, Bošáca, Mokrý Háj, Nedašov (Brumov nad Vláří)

Ďakujem,
MK
Napísať odpoveď